Rainbow page separator

Žďárští kriminalisté prověřují podvody na internetu

Neděle, 8. Březen 2015

Žďár nad Sázavou / Případy internetových podvodů, ke kterým došlo během února, prověřují žďárští kriminalisté. Neznámí pachatelé ve dvou případech způsobili poškozeným škodu za téměř čtyři sta tisíc korun. Kriminalisté proto varují nakupující prostřednictvím internetu, aby byli obezřetní.

„V prvním případě muž 5. února zareagoval na inzerát na českém internetovém portálu, kde prodávající nabízel malotraktory. Po telefonické dohodě, která probíhala v angličtině, muž zaslal na sjednaný účet u banky v Polsku finanční hotovost přes 63 tisíc korun. Slíbené malotraktory mu ale prodávající nedodal a přestal s poškozeným komunikovat,“ popsala policejní mluvčí Monika Pátková.
Další muž si na jiném, ale rovněž českém, internetovém portálu na začátku února sjednal nákup bagru. „Po komunikaci, která proběhla s prodávajícím přes elektronickou poštu, zaslal na účet polské banky částku jedenáct tisíc euro. Bagr, jenž měl být kupujícímu dodán do místa bydliště nejpozději do 20. února, však prodávající nedodal a opět přerušil veškerou komunikaci,“ doplnila mluvčí.

V uvedených případech pachatelé způsobili poškozeným škodu přes 370 tisíc korun. Kriminalisté v obou případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvodu a veškeré okolnosti dále prověřují. „Takovéto nabídky se objevují i na zavedených českých internetových serverech. Na první pohled působí věrohodně a seriózně. Jediné, co je na nich nápadné, je výrazně výhodná cena,“ upozornil Jan Švoma, vedoucí oddělení hospodářské kriminality ve Žďáře nad Sázavou.
Lidé by podle kriminalistů neměli v souvislosti s lákavými nabídkami posílat na účty u zahraničních bank různé zálohy na koupi, pojištění či převoz zboží do České republiky.