Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, dotace, náměstí
Rainbow page separator

Žďárští požádají o dotaci na náměstí

Sobota, 12. Leden 2013

Žďár nad Sázavou / V příštím měsíci hodlají Žďárští žádat o dotaci, která má podpořit rekonstrukci žďárského náměstí Republiky. Přestavba byla vyčíslena na jedenačtyřicet milionů korun. Dotace by mohla činit až sedmdesát procent uznatelných nákladů.

Do projektu bylo nakonec zapracováno ještě několik změn. Jednou z nich je ponechání kašny v prostoru před Starou radnicí, odkud se původně měla přesunout do centra náměstí. Tam by ovšem podle ohlasů veřejnosti překážela lidem v chůzi. Kašna před Starou radnicí však bude nová s pěti rameny, které mají symbolizovat Žďárské vrchy.

Novinkou bude také zvonkohra, dar městu od žďárské strojírenské společnosti Žďas. Soustava devíti zvonů ozdobí roh budovy Staré radnice.

Dalším zajímavým prvkem na zrekonstruovaném žďárském centrálním náměstí se stane časová osa, která povede od morového sloupu ke Staré radnici. V obvodovém chodníku bude zasazeno šest bronzových desek s vyrytými nejdůležitějšími letopočty v historii Žďáru nad Sázavou.

Pokud se Žďárským podaří získat na rekonstrukci náměstí dotaci, ještě tento rok na podzim by mohlo dojít k výběrovému řízení na dodavatele stavby.