Rainbow page separator

Žďárští radní schválili příspěvek na památník v Křižanově

Neděle, 15. Březen 2015

Památník svaté Zdislavy v Křižanově

Žďár nad Sázavou / Padesát tisíc korun jako dar Římskokatolické farnosti v Křižanově doporučili žďárští radní ke schválení zastupitelům, a to na stavbu ojedinělého památníku svaté Zdislavy v Křižanově. V této souvislosti radní zastupitelům rovněž doporučili schválit rozpočtové opatření ve výši padesát tisíc korun z rezervy rozpočtu v rámci rozpočtových opatření.

Památník věnovaný svaté Zdislavě za asi sedm milionů korun bude zdobit místo vedle křižanovské radnice. V současné době zbývá sehnat ještě milion korun, památník má být slavnostně odhalen v neděli 27. září ve 14 hodin. Projekt podpořil kromě řady dárců z celé republiky například také Kraj Vysočina či Nadace ČEZ.

Stavba památníku slavné křižanovské rodačky byla zahájena 1. září 2013. Uvnitř něj bude stát nová kašna s fontánou, kterou ozdobí bronzová socha Zdislavy z dílny akademického sochaře Otmara Olivy z Velehradu. Projekt připravil František Zajíček z Olomouce, se sochařem a projektantem spolupracuje ještě kameník Petr Novák ze Zlechova. Na památník věnovaný svaté Zdislavě je možné přispět na účet 2648161359/0800, kde je veden zvláštní účet Farního úřadu Křižanov s názvem Zdislava.