Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, křižovatka
Rainbow page separator

Žďárští uvažují o další kruhové křižovatce

Pondělí, 8. Duben 2013

OLYMPUS DIGITAL CAMERAŽďár nad Sázavou / O možnosti řešení frekventované křižovatky u cukrárny v Brodské ulici v lokalitě Stalingrad uvažují zástupci žďárské radnice. Důvodem je zvýšení bezpečnosti silničního provozu.

V místě by tak v budoucnu mohla vzniknout buď klasická křižovatka se semafory, anebo kruhová křižovatka. „K druhé možnosti se přiklání i policie, protože kruhové křižovatky jsou plynulejší a samoregulační,“ uvedl žďárský místostarosta Jaromír Brychta.
Kruhové křižovatky jsou levnější, nepotřebují semafory, čidla a také energii, nemohou se porouchat. Klasická světelná křižovatka zabere díky povinným odbočovacím pruhům více prostoru.

V Brodské ulici je ovšem relativně málo místa a křižovatka o průměru osmnáct metrů by nestačila, protože by se na ní nevytočily kamiony. Okružní křižovatka s průměrem 25 metrů by vyhovovala, ale přiblížila by dopravu blíže k vedle stojícím domům. „Zabrala by ale méně parkovacích míst než klasická křižovatka se semafory a odbočovacími pruhy,“ poznamenal Brychta.
Finančně by světelná křižovatka vyšla na devět milionů korun, kruhová na osm.