Rainbow page separator

Zpívající lípa ze Žďárských vrchů bojuje o evropský titul

Sobota, 5. února 2022

Žďársko / V mezinárodní soutěži Evropský strom roku 2022 letos Českou republiku reprezentuje Zpívající lípa z obce Telecí u Poličky, jež se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Ve finále klání je s dalšími patnácti dřevinami z celé Evropy. Lidé ji mohou podpořit svým hlasem v bezplatném on-line hlasování na webu www.evropskystromroku.cz až do 28. února. Zpívající nebo také Lukasova lípa se v roce 2021 stala vítězem jubilejního 20. ročníku české ankety Strom roku.
Zhruba sedm set let starý a dvaadvacet metrů vysoký památný strom je se svým téměř dvanáctimetrovým obvodem kmene druhým nejmohutnějším ve východních Čechách a je spojený se starobylým příběhem o českém bratru Jirouškovi, který v dutině mohutného stromu v době pobělohorské po nocích tajně přepisoval Nový zákon a žalmy. Při své práci si prozpěvoval a okolojdoucí lidé, z jejichž pohledu nebyla dutina v lípě viditelná, se domnívali, že strom zpívá.
Zpívající lípa z Telecího má nyní šanci navázat na úspěch Chudobínské borovice rostoucí na skalnatém ostrohu nad někdejší obcí Chudobín, která byla zatopena po vybudování vírské přehrady. Borovice se s velkým náskokem zaslaných hlasů stala Evropským stromem roku 2020.