Rainbow page separator

Zpívající lípa ze Žďárských vrchů je Stromem roku 2021

Neděle, 26. září 2021

Žďárské vrchy / Vítězem letošního jubilejního 20. ročníku ankety Strom roku se stala Zpívající nebo také Lukasova lípa z Telecího u Poličky. Ačkoliv se starobylá dřevina nachází již v Pardubickém kraji, spadá do Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Stromu jeho příznivci poslali 2635 hlasů a zajímavá je i skutečnost, že lípa se v soutěži ocitla už podruhé – prvně to bylo při úvodním ročníku Stromu roku v roce 2002, kdy skončila na čtvrtém místě.
Zhruba sedm set let starý a dvaadvacet metrů vysoký památný strom je se svým téměř dvanáctimetrovým obvodem kmene druhým nejmohutnějším ve východních Čechách a poutá také svým příběhem. Zpívající lípa je spojená s pověstí o českém bratru Jirouškovi, který v rozměrné dutině mohutného stromu v době pobělohorské po nocích tajně přepisoval Nový zákon a žalmy. Při své práci si prozpěvoval a okolojdoucí lidé, z jejichž pohledu nebyla dutina v lípě viditelná, se domnívali, že strom zpívá. Dnes je dutina zajištěná kovovou mříží.
Coby vítěz klání se letitá lípa dočká odborného dendrologického ošetření. Naposledy byla zásadně ošetřena v roce 2013, kdy kvůli trhlinám v kmeni, které by mohly vést k rozlomení stromu, došlo k jejímu ořezu. Snížena byla koruna, odstraněny větve nad střechou vedle stojící roubenky, namontovány stabilizační úvazky na některé z větví, zakryty nové otvory a odstraněny části dřeva, jež napadla houba. Předtím se významný ořez lípy, která se dostala i na poštovní známku, uskutečnil v roce 1986.
Mimo své české vítězství bude Zpívající lípa z Telecího v zimě bojovat o mezinárodní titul Evropský strom roku. Má tak šanci navázat na úspěch Chudobínské borovice rostoucí na skalnatém otrohu nad někdejší obcí Chudobín, zatopené po vybudování vírské přehrady. Ta se stala Evropským stromem roku 2020.