Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, hodiny, věž, kostel sv. Prokopa
Rainbow page separator

Zrestaurované hodiny se vrátily na věž

Neděle, 25. Listopad 2012

cifernik-vez-kostela-hodinyŽďár nad Sázavou / Za použití lanového systému se v sobotu dostal zpět na věž žďárského kostela svatého Prokopa zrestaurovaný hodinový stroj. A rovněž nové ciferníky. Kvůli značné výšce čtyřiapadesáti metrové věže nebylo možné použít hasičskou plošinu. Hodiny, které byly z věže sňaty v červenci, byly v průběhu čtyř měsíců zrestaurovány. Mechanismus byl kompletně rozebrán a vyčištěn, poté teprve bylo možné zjistit, zda není někde nějaká prasklina. Co šlo opravit, bylo opraveno, co ne, nahradily nové díly. Poté byl stroj opět složen. Mezikruží jsou nová, stejně jako hodinové ručičky i čtyři ciferníky z mléčného skla, které nyní budou moci být podsvícené. Generální oprava hodin vyšla žďárskou radnici za 220 tisíc korun.

hodinovy-stroj-kostelPoslední oprava hodinového mechanismu se podle záznamů uskutečnila zhruba před čtyřmi desítkami let, když se zařízení, jež bylo na věži kostela od roku 1930, převádělo na elektrický pohon. Není však doloženo, že v 70. letech by byl hodinový stroj z věže rovněž sňat a přepraven někam do dílny.

Kostel svatého Prokopa byl založen v roce 1270. V pozlacené makovici věže jsou v současné době uloženy pamětní listiny a vzory platidel, nejstarší z nich pocházejí z roku 1613.

Letecké fotografie instalace hodin