Bystřice nad Pernštejnem, bystrice nad pernstejnem, aktuality, orchestrion
Rainbow page separator

Zrestaurovaný orchestrion spustí v lednu

Úterý, 25. Prosinec 2012

orchestrionBystřice nad Pernštejnem / Zrestaurovaný orchestrion Dalibor z přelomu 19. a 20. století od pražské firmy Klepetář, jenž má bystřické muzeum zapůjčeno od jeho majitelky z Věcova, bude ve výstavní síni veřejnosti představen 12. ledna v 15 hodin. V bystřickém muzeu je už déle než rok, nyní je jeho kompletní oprava dokončena.

„Majitelka orchestrionu přestavovala dům, kde byl přístroj z rodinného dědictví umístěn, tak nám ho na nějakou dobu zapůjčila. Byl sice funkční, ale zrestaurování už potřeboval. Pomohli jsme jí sehnat odborníky, kteří tuto práci provedli,“ informoval ředitel bystřického muzea Vladimír Cisár.

Věcovský orchestrion byl odborně opraven jak z vnějšku, tak i z vnitřku. Do činnosti se přístroj uvádí natočením pomocí kliky. Na boční straně skříně je i otvor na mince, které tam kdysi házeli štamgasti věcovské hospody, kam byl orchestrion na začátku 20. století pořízen.

Válec po spuštění rozpohybuje několik nástrojů, v objemné hrací skříni nechybí ani dva bubny a činel. Na každém ze dvou nainstalovaných válců je po sedmi písničkách, mimo jiné je ke slyšení i první verze písně, která se později stala českou hymnou.