Rainbow page separator

Zvonům pro kostel na Zelené hoře bude požehnáno 16. května

Neděle, 17. Duben 2016

Zelená hora Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou / Na pondělí 16. května je naplánováno požehnání a zavěšení nových zvonů pořízených pro poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře – památku UNESCO.
„V polovině září 2015 byly odlity v dílně zvonařského mistra Petra Rudolfa Manouška tři nové zvony pro Zelenou horu. Ponesou jména českých a moravských patronů – svatý Cyril a Metoděj, svatý Vojtěch a svatá Zdislava,“ uvedl duchovní žďárské „zámecké“ farnosti, která se stará i o kostel na Zelené hoře, Vladimír Vojtěch Záleský.
Zvony se na Zelenou horu vrátí po tři čtvrtě století. Taktéž ty předchozí, které byly zrekvírovány za druhé světové války, byly dílem firmy Manoušek.
V areálu kostela svatého Jana Nepomuckého původně bývalo pět zvonů, ale po požáru v roce 1784 a provizorní opravě objektu mohly být instalovány jenom tři. Zvony ze Zelené hory byly zrekvírovány za první světové války, další tři pak byly odlity v roce 1926, aby o patnáct let později dopadly stejně. „Zachovala se dokumentace k těmto zvonům, takže víme, že jeden z nich se jmenoval svatý Cyril, byl laděný jako A2 a vážil 37 kilogramů. Svatý Metoděj o hmotnosti 57 kilogramů byl laděný do G2. U třetího zvonu se nezachovalo jeho jméno, ale byl laděný v tónu C3,“ připomněl historii předešlých zvonů žďárský duchovní.