Rainbow page separator

Zvony se ze Zelené hory poprvé rozezní 18. září v 17 hodin

Úterý, 13. Září 2016

Nové zvony se ze Zelené hory naplno rozezní o srpnové pouti

Žďár nad Sázavou / V neděli 18. září v 17 hodin se poprvé rozezní nové zvony z kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. K jejich prvnímu vyzvánění a představení veřejnosti připravila farnost Nanebevzetí Panny Marie slavnostní program.
Jako první v něm vystoupí žďárský žesťový kvintet u vstupu do areálu nad hlavním schodištěm, poté se mohou zájemci vydat na krátkou procházku kolem areálu, aby si vyzvánění poslechli ze všech stran. O půl šesté se u památky UNESCO uskuteční koncert z partitur barokních mistrů v podání studentů Gymnázia P. Křížkovského z Brna.
Nové zvony nesou jména českých a moravských patronů – svatý Cyril a Metoděj, svatý Vojtěch a svatá Zdislava – a jsou dílem firmy Manoušek, stejně jako ty předchozí, které byly zrekvírovány za druhé světové války.
V areálu kostela svatého Jana Nepomuckého původně bývalo pět zvonů, ale po požáru v roce 1784 a provizorní opravě objektu mohly být instalovány jenom tři. Zvony ze Zelené hory byly zrekvírovány už za první světové války, další tři pak byly odlity v roce 1926, aby o patnáct let později dopadly stejně.