Rainbow page separator

Deska se jménem Petra Vejvody ozdobila obchodní školu

Pátek, 22. Květen 2015

Odhalení desky - Petr Vejvoda Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou / Pamětní deska z kovu a skla věnovaná studentu Petru Vejvodovi byla ve středu odhalena na zdi žďárské střední obchodní školy. Pietnímu aktu u příležitosti studentových nedožitých 17. narozenin byla přítomna řada hostů včetně jeho rodičů, spolužáků, zástupců školy, města, ministerstva školství, hasičů či mezinárodní delegace Evropské záchranářské akademie. Desku na památku šestnáctiletého Petra Vejvody, který byl loni v říjnu ve škole zavražděn psychicky nemocnou ženou, když bránil spolužačku, vytvořila firma Valner Glass z Přibyslavi. Pamětní deska zdobí venkovní fasádu školní budovy, aby vzpomínkové místo bylo přístupné všem lidem.
Úctu rodičům studenta vzdali zástupci Evropské záchranářské akademie, která sdružuje hasiče a záchranáře, a předali jim ocenění akademie a plastiku ze skla. Poté byli rodiče Petra Vejvody požádáni, aby se symbolicky dotkli šestnácti sazenic smrčků. Ty v dalších dnech poputují do světa – na památku studentovy obětavosti budou vysazeny v místech, kam sahá evropská záchranářská síť.
Na odhalení pamětní desky navazovala akce Den pro Petra, kterou v rekreačním areálu u Pilské nádrže připravila obchodní škola a další organizace. Účastnilo se jí několik stovek žáků a studentů, kteří sledovali ukázky různých pohybových aktivit, zásahových akcí a hudební vystoupení.