kluci Beránkovi
Rainbow page separator

KLUCI BERÁNKOVI

Neděle, 18. Leden 2015

Něco z historie rodu Beránků a sklárny ve Škrdlovicích aneb ještě donedávna: Škrdlovice = sklárna = Beránci.

Kdokoli se alespoň trochu zajímá o regionální historii Žďárska, je určitě potěšen vzrůstajícím počtem publikací, z nichž se dozvídáme, odkud se vzali, jak žili a co dokázali naši předkové v tomto drsně krásném koutě Vysočiny.

Kluci Beránkovi

Kluci Beránkovi – L. M. Klímová

Z řady těchto knih se do značné míry vymyká práce L. M. Klímové ze Škrdlovic, která se objeví v prodeji na začátku února 2015 a která popisuje historii sklářské rodiny Beránkových od konce 19. století až po současnost a hlavně pak jejich „dítěte“, sklárny ve Škrdlovicích. Autorka věnovala sběru informací a naslouchání pamětníkům tři roky.

Výsledek tohoto úsilí určitě není přesný faktografický popis událostí, protože mnohé věci už prostě zpětně ověřit nelze a mnoho je jich už jenom v paměti a vzpomínkách stárnoucích účastníků; je to však barvité, někdy humorné, někdy napínavé vyprávění o historii jedné rozvětvené rodiny, jejíž osudy zásadně poznamenaly obě světové války, únorový převrat i rok 1968.

Celý příběh je popisován střízlivým, věcným jazykem bez příkras, jenž je však znamenitě kolorován hojnými citacemi vzpomínek aktérů, mnohdy i přímo v huťáckém slangu.

               Jan Beránek a Rudolf Beránek

Jan Beránek a Rudolf Beránek

(Víte,co je šajbálka, heftajzna nebo truml? Seděli jste někdy na panglu?) Nad lokální úroveň pozdvihuje tento příběh ústřední postava rodiny, Emanuel Beránek. Ten, uhranut ještě coby dítě prvním pohledem na žhavou sklovinu v dnes již zaniklé herálecké huti , zůstal pak sklářské píšťale věrný po celý život a tu umanutost přenesl i na celou rodinu, jakož i nemálo druhů kolem sebe. On, jeho bratři a jejich synové pak učili Evropu i Ameriku vyslovovat s respektem ta zvláštní neznámá jména – Škrdlovice a Beránek.

L. M. Klímová vydává svoji prvotinu vlastním nákladem, proto z důvodu finanční náročnosti a obtížně předvídatelného zájmu čtenářů není kniha zatím volně ke koupi. A i když se zcela určitě objeví na pultech místních knihkupců, doporučujeme učinit objednávku přímo u autorky na mailové adrese lenka713@seznam.cz.

Jaroslav Beránek