Rainbow page separator

Lidem se nelíbí infocentrum pod Zelenou horou, brání se peticí

Neděle, 5. Prosinec 2021

Žďár nad Sázavou / Více než sedm stovek podpisů je pod peticí, kterou žďárské radnici zastali lidé nesouhlasící s umístěním nového informačního centra poblíž vjezdu do Vejmluvovy ulice. Toto místo pod památkou UNESCO v podobě poutního kostela svatého Jana Nepomuckého se naopak líbí jak městu, tak i církvi, památkářům a ministerstvu kultury. Petenti se obávají negativního ovlivnění krajinného rázu Zelené hory jako celku i zhoršení kvality bydlení a dopravní situace v ulicích Vejmluvova, Sychrova a Zelenohorská. Také se jim nelíbí, že diskuse s obyvateli lokality neproběhla před záměrem města vyhlásit soutěž.
Žďárská radnice je pro vznik dlouhodobě chybějícího zázemí u památky, které zahrne například i toalety, které nyní návštěvníci musí hledat až na vedlejším hřbitově. „Petice tak trochu předběhla dobu, protože ještě nemáme výsledky architektonické soutěže. Zatím není proti čemu bojovat. Od toho je tady soutěž, kde bude vytvořena konkrétní představa umístění infocentra v souvislosti s dopravou, parkováním a logistikou,“ sdělil žďárský starosta Martin Mrkos.
Setkání s obyvateli se uskutečnilo v září, přičemž soutěž o návrh byla vyhlášena už v květnu. V srpnu pak došlo k úpravě podmínek s prodloužením termínu do 20. prosince. Samotná soutěž město vyjde na půl milionu korun, přičemž farnost a Kraj Vysočina uhradí po 100 tisících.
Zadávací dokumentace předpokládá umístění infocentra se zázemím, sociálním zařízením pro turisty i personál, pokladnou a občerstvením na pozemku města naproti odbočce z ulice Sychrovy do ulice Vejmluvovy. Náklady v režii farnosti prostřednictvím Biskupství brněnského se mají pohybovat kolem 20 milionů korun. Na dalších odhadem 15 milionů by pak vyšla navazující infrastruktura – parkovací místa a záliv pro autobusy včetně nové zastávky městské hromadné dopravy (MHD) v blízkosti infocentra, která nahradí nevyhovující zastávku MHD Sychrova. Tyto stavební úpravy by zaplatilo město, které hodlá usilovat o dotaci.