Rainbow page separator

O podobě pomníku rudoarmějcům rozhodnou zastupitelé v prosinci

Pátek, 24. Listopad 2017

Radnice Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě / V květnu 2020 dojde k odhalení nového náhrobku vojákům Rudé armády, kteří v posledních válečných dnech padli při osvobozování Nového Města a jeho okolí a jsou pochováni na tamním katolickém hřbitově. „V roce 2020 oslavíme 75. výročí konce druhé světové války a myslím, že je to dobrá příležitost, abychom si připomněli její oběti,“ uvedl starosta Nového Města Michal Šmarda.
Novoměstská radnice má již k dispozici čtyři návrhy od regionálních výtvarníků, které nastiňují, jak by nový pomník mohl vypadat. Tyto návrhy jsou rovněž k prohlédnutí na webu města, o konečné podobě rozhodnou zastupitelé při svém prosincovém zasedání.
Hrob rudoarmějců, na jehož novém náhrobku budou podle přání ruské strany dvojjazyčně uvedená jména pohřbených a rovněž symbol pěticípé hvězdy, která má lépe vystihovat mnohonárodnostní složení Rudé armády než původně navrhovaný pravoslavný kříž, se přemístí blíže k hlavnímu vchodu hřbitova. Náklady na nové pietní místo nepřesáhnou půl milionu korun, přičemž se na nich má podílet také ministerstvo obrany.