Rainbow page separator

Oficiální zprovoznění čeká vírské ferraty začátkem dubna

Neděle, 20. března 2016

Ferrata ve Víru - foto Tomáš Koutský

Vír / Na první sobotu v dubnu je naplánováno slavnostní zprovoznění dvou ferrat poblíž přehrady ve Víru. Jištěné trasy ve skalách se pomocí kovových stupů a fixních lan „nehorolezcům“ umožní dostat tam, kam by to jinak nebylo možné. „Kladli jsme důraz na zpřístupnění skalních terénů, jinak dostupných pouze za využití horolezecké techniky, pro veřejnost a zejména dětem a mládeži. Vznikly tak dvě zajištěné cesty obtížnosti B – C, které nabízí překrásné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz přehrady,“ informoval vedoucí vírských horolezců Slávek Matuška.
Ferraty ve Víru vznikly díky podpoře bystřické radnice a vírského obecního úřadu. Zhotovitelem a správcem zajištěných cest jsou horolezci organizovaní ve sdružení Ledová stěna Vír. „V současné době jsou obě ferraty kompletní a funkční, nejsou však dokončeny a vyznačeny sestupové a turistické stezky. Pohyb na zajištěných cestách je na vlastní nebezpečí a jen s patřičnou výbavou, což je minimálně ferratový set a přilba,“ doplnil Matuška.
K nástupu na ferratu na Velké věži vedou kamenné schody ve svahu od chaty Krabička k východní stěně Velké věže. V budoucnu na ferratu naváže turistická stezka směřující na hráz přehrady a dále k nástupu na ferratu na Jezerní stěně. Zajištěná trasa na Jezerní stěně začíná v zatáčce pod hrází přehrady, nástupový žebřík není možné přehlédnout.