Rainbow page separator

pá 11. – so 12.9. 2009 Žďárský Trpaslík 2009

Středa, 9. září 2009

9. ročník soutěže amatérských filmů

Ve dnech 11. a 12. září 2009 se ve Žďáře nad Sázavou uskuteční 9. ročník tradiční soutěže amatérských a nekomerčních filmů Žďárský Trpaslík 2009. Letošní přehlídku organizují členové Hifiklubu Žďár nad Sázavou za finanční podpory Fondu města Žďáru nad Sázavou.

 

zdarsky-trpaslikFestival je rozdělen do tří částí. První se odehraje v pátek 11. září od 20 hod. do 22 hod. v Kafírně Samsára. Její náplní je projekce nesoutěžních filmů. Do ní jsou zařazeny snímky, jež získaly ocenění v minulém ročníku soutěže. Snímek Klapka Jána Kusky nás přesvědčí o tom, že dosud známé dějiny kinematografie jsou zavádějící, těšit se také můžete na grotesku RETROspective Davida Tůmy a dokument Lubomíra Havrdy Pod starou lípou, který se prezentoval na filmové přehlídce Fresh Film Fest. Program v Samsáře těmito filmy zdaleka nekončí, diváci zhlédnou také ukázku prací účastníků Letního soustředění mládeže, které se mimojiné zaměřuje na filmovou tvorbu.

 

Hlavní částí festivalu je soutěžní projekce, jež se uskuteční v sobotu 12. září od 8:55 do 17 hod v klubu Batyskaf. Do letošního ročníku se přihlásilo 32 filmů od 20 autorů ze všech koutů České republiky a Slovenska. K vidění budou snímky nejrůznějších žánrů a témat. Mezi nimi naleznete film s prvky westernu Roberta Vrby Scontro a Fuoco, dokument Studnický opálkář Lubomíra Havrdy o unikátním řemesle – pletí košíků a opálek ze smrkových kořenů, nebo kung-fu film The Redemption (Vykoupení) mladého tvůrce Tomáše Dohnala. Od 13:30 do 14:00 hod. je připraven blok netradičních pohádek filmových amatérů.
Souběžně s projekcí soutěžních snímků bude probíhat také soutěž Videorally. Zúčastnit se jí může každý, kdo vlastní videokameru a má chuť natočit si krátký snímek. Stačí si jen vybrat ze zadaných témat a pustit se do práce. Tvůrčí pojetí filmečku závisí pouze na jeho autorovi. Díla z Videorally budou moci diváci zhlédnout na závěr soutěžní přehlídky.
Ta nejúspěšnější budou náležitě oceněna.

 

Po skončení soutěžní projekce se Žďárský Trpaslík přesune opět do Kafírny Samsára. Od 17:30 do 19:00 hod. zde proběhne projekce snímků porotců soutěže Martina Švomy, Jiřího Kunsta a Miloše Kameníka. V 19:00 hod. proběhne udělení cen nejlepším filmům přehlídky (např. cena za nejlepší film, cena poroty, cena Hifiklubu a další) a následně beseda tvůrců s porotou o jednotlivých snímcích. Porota soutěže je tříčlenná, jejími členy jsou např. studenti filmové vědy, aktivní amatérší i profesionální filmaři.
Všechny projekce i závěrečný večer jsou přístupné široké veřejnosti ZDARMA. Diváci se mohou do soutěžního klání aktivně zapojit hlasováním o nejlepší film. Snímek, jemuž bude uděleno nejvíce „diváckých bodů“, získá na závěrečném večeru Cenu diváků. Vítané jsou také bezprostřední reakce na filmová díla, jež mohou diváci tvůrcům sdělit při večerní besedě.

Více informací včetně podrobného programu naleznete na www.hifiklubzr.org/trpaslik.