Středa, 14. května 2025
Vysočina, Žďársko / Šestnáct případů podvodného investování, zejména do on-line kryptoměn, akcií, dluhopisů či obchodů na burze zaevidovali v dubnu vysočinští policisté. Podvedení přišli o svoje úspory, celková škoda se blíží k osmnácti milionům. Lidé často reagují na reklamy na internetu slibující rychlé zhodnocení peněz, jindy je kontaktují osoby vydávající se za zaměstnance investičních společností nebo finanční poradce. Jejich oběti pak posílají úspory na zahraniční či podvržené účty a investují přes podvodné aplikace a platformy. Zpočátku často vidí „zisky“ na falešných grafech, což je motivuje. Výběr peněz je často podmíněn různými poplatky, podvržené aplikace se zablokují nebo s podvedenými přestane komunikovat „investiční poradce“.
Podvodu podlehl například muž, který navázal telefonický kontakt se ženou vydávající se za finanční expertku. V průběhu roku zaslal ze svého účtu přes pět milionů korun na nákup kryptoměn. Když se později pokusil vybrat zhodnocené prostředky, bylo mu sděleno, že musí nejprve uhradit poplatek. Poté zjistil, že byl podveden.
V jiném případě poškozený zareagoval na sociální síti na reklamu slibující rychlé zúročení peněz. Po vyplnění formuláře ho kontaktovala „manažerka“ společnosti, jež ho přesvědčila k investici pěti tisíc korun. Následně byl muž informován o fiktivních zúročeních vložených peněz a poslal další platby. „Když si chtěl své peníze vybrat, byl vyzván k zaplacení poplatku, který uhradil, ale finance mu do současné doby vyplaceny nebyly,“ popsala Michaela Lébrová z oddělení tisku a prevence krajského policejního ředitelství s tím, že muž byl okraden o 300 tisíc korun.
O více než tři miliony přišel muž, který byl pro změnu v kontaktu s údajným zástupcem společnosti obchodující na burze. Po domluvě poslal přes investiční platformu několik plateb, načež se už „specialistovi“ nedovolal.
Policisté proto znovu varují, aby lidé byli opatrní a nenaletěli na sliby vysokých a rychlých zisků, prověřovali investiční společnosti, než jim svěří své peníze, neumožňovali nikomu přístup ke svému účtu, nedůvěřovali cizím osobám, nenechali se tlačit do rychlého rozhodnutí ohledně svých úspor a případně svoje záměry konzultovali s důvěryhodnou osobou.