Rainbow page separator

Policisté na stavbě ve Městě objevili čtyři nelegální dělníky

Neděle, 11. Červen 2017

Policejní auto, policie, měření rychlosti

Nové Město na Moravě / Čtyři nelegálně zaměstnané Ukrajince ve spolupráci s celníky zajistili policisté cizinecké policie na stavbě při rekonstrukci objektu v Novém Městě na Moravě. „Kontrola byla zaměřená na oprávněnost pobytu cizinců na území republiky a provádění výdělečné činnosti a dalších povinností vyplývajících z příslušného zákona o pobytu cizinců,“ uvedl Leoš Švarc, vedoucí odboru cizinecké policie krajského policejního ředitelství. V rámci krajské kontroly policisté objevili ještě dalších šest nelegálních Ukrajinců v zemědělském podniku v Habrech na Havlíčkobrodsku.
Cizinci při kontrole předložili doklady s platným vízovým štítkem vydaným v Polsku, což je však neopravňuje k pobytu v České republice, a navíc neměli oprávnění k provádění výdělečné činnosti. Následně byly zahájeny úkony správního řízení ve věci vyhoštění z území členských států EU.
Kontroly policisté směřují i na ubytovací zařízení, kde jsou ubytováni zejména agenturní zaměstnanci. Jedná se především o Rumuny, Bulhary, Maďary a Ukrajince. Pobytové kontroly probíhají jak z preventivních důvodů, tak kvůli nárůstu případů protiprávního jednání cizinců. „Pozornost zaměřujeme na kontrolu legálnosti pobytu cizinců a pravosti a platnosti dokladů, které předkládají. Zaměřujeme se na odhalování účelových sňatků, na případy napomáhání k neoprávněnému pobytu. Kontrolujeme také, zda cizinci mají povolení k výkonu práce na území České republiky, pokud je povolení podmínkou výkonu zaměstnání,“ doplnil Švarc.
Loni na Vysočině policisté zjistili celkem 85 případů nelegálního zaměstnávání cizinců, letos už jich je 87. Tito lidé byli převážně zaměstnáni prostřednictvím pracovních agentur, nejčastěji šlo o občany Ukrajiny a Moldavska.