Rainbow page separator

V Novém Městě chtějí padlým vojákům postavit nový pomník

Sobota, 4. Listopad 2017

Náměstí v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě / Novým pomníkem chtějí v Novém Městě připomenout rudoarmějce, kteří padli v posledních dnech druhé světové války a jsou pochováni ve společném hrobě na katolickém hřbitově. Ten má být přesunut blíže k hlavnímu vchodu a rovněž ho ozdobí nový pomník.
„V roce 2020 oslavíme 75. výročí konce druhé světové války a myslím, že je to dobrá příležitost, abychom si připomněli její oběti,“ přiblížil novoměstský starosta Michal Šmarda.
S exhumací a následným přestěhováním ostatků padlých musí souhlasit nejen české, ale i ruské úřady. „Ruská strana měla pouze jednu podmínku, a to že na pomníku musí být pěticípá hvězda místo původně navrhovaného pravoslavného kříže. Vysvětlují to mnohonárodnostním složením Rudé armády,“ doplnil starosta. Náklady na nové pietní místo nepřesáhnou půl milionu korun, přičemž se na nich má podílet také ministerstvo obrany.
Novoměstská radnice již oslovila několik výtvarníků, kteří v průběhu listopadu připraví své návrhy ohledně vzhledu nového pomníku. Výslednou podobu pak schválí zastupitelé.