Rainbow page separator

Vycházka k prameni Oslavy a rybníku Babín

Středa, 5. října 2011

Krátkou procházku nenáročným terénem a krásnou přírodou je možné absolvovat v okolí vesnice Budeč na Žďársku. Obec s necelými dvěma stovkami obyvatel se nachází zhruba tři kilometry od Žďáru nad Sázavou. raseliniste-pod-hrazi-rybnika-babinDopravit se do ní lze autem nebo autobusem. Návštěvníky vesnice bezpochyby na první pohled zaujme poměrně nová kaple Panny Marie Sněžné na návsi. Ta nahradila díky sbírce místních původní zchátralou stavbu. Z návsi už mohou lidé vyrazit po silničce severozápadně směrem vzhůru. Zanedlouho se cesta vedoucí z obce napojí na modrou turistickou značku.  Po ní se lidé musejí ubírat směrem k rybníku Babín, přičemž budou ještě několik menších vodních ploch v malebné krajině míjet.

Babínský rybník a jeho okolí, které je součástí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, platí za unikátní lokalitu s výskytem vzácných živočišných i rostlinných druhů. Pod hrází nádrže zájemci najdou rašeliniště, ve kterém lze nalézt i ohroženou masožravou rostlinu rosnatku okrouhlolistou. Informace o studanka-u-pramene-reky-oslavyrašeliništích, slatiništích a vrchovištích návštěvníkům podá informační cedule pod hrází – zastávka naučné stezky. Vodní plocha a její břehy jsou také domovem mnoha druhů vodního ptactva. Nechybí mezi ním divoké kačeny, volavky, lysky, labutě a podobně.

Podél břehu rybníka stačí pokračovat chvíli po modré turistické značce a brzy se vynoří dřevěný ukazatel. Ten má turisty navést k prameni řeky Oslavy. Přestože se nejedná o pravé prameniště této řeky (to se údajně nachází v lesích u vsi Česká Mez), místo určitě stojí za návštěvu.

Studánka je hezky upravená a je u ní také příjemné posezení. Jen pár kroků od pramene se nabízí krásná vyhlídka na rašelinné louky, které Babín obklopují.

Trasa z Budče ke studánce je dlouhá přibližně dva kilometry. Případně ji lze ale o asi čtyři kilometry prodloužit – modrá turistická značka totiž vede lesy až do Žďáru nad Sázavou.