Rainbow page separator

Vzácné husice nilské se opět vrátily na žďárský Horní rybník

Sobota, 27. Březen 2021

Žďár nad Sázavou / Husice egyptské se i v letošním roce usídlily na žďárském Horním rybníku. Původně africký ptačí druh na zarostlém ostrůvku hnízdívá již několik let. Na podzim ptáci odlétají do teplejších zimovišť a na jaře se pak vracejí. Husice egyptské, někdy nazývané také nilské, si lokalitu oblíbily, i když se nachází u křižovatky frekventovaných silnic.
Ptačí druh pocházející z Afriky je na Vysočině ojedinělý, neboť obvykle upřednostňuje teplejší podnebí. První hnízdění těchto ptáků v kraji bylo před šesti lety zaznamenáno u Ptáčovských rybníků na Třebíčsku.
U Horního rybníka v Brněnské ulici se u nás vzácný vodní pták zahnízdil už před čtyřmi lety, a ačkoliv je plachý a pro hnízdění si vybral místo na zarostlém ostrůvku uprostřed nádrže, kam se lidé nedostanou, na hladině je často viditelný.
Tito živočichové byli do Evropy dovezeni v 17. století, začali se množit a postupně se rozšířili. U nás byli poprvé zaznamenáni už před čtyřiceti lety, husice se však v České republice zahnízdila až v roce 2008 na jihozápadě státu. Ve Žďárských vrších byla pozorována už tehdy, nicméně pouze při tahu.