Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, zahrady, zámecké
Rainbow page separator

Zámecké zahrady se opět otevřou veřejnosti

Čtvrtek, 10. Květen 2012

bazillika-zamek-zdar-letecka-fotografie-z-mikrokopteru-dajcŽďár nad Sázavou/ V rámci oslav 760. výročí založení žďárského cisterciáckého kláštera je pro veřejnost připraven bohatý kulturní program. Ten proběhne od pátku 25. do neděle 27. května 2012. Jeho součástí bude kromě jiného i velmi oblíbená akce „Otevřené zahrady“. Díky ní se budou moci zájemci podívat tam, kam se běžně nedostanou – tedy do zahrad a sadů v okolí žďárského zámku. Oslavy pořádá město Žďár nad Sázavou společně s Informačním turistickým centrem ŽĎAS, společností Kinský Žďár a farností Žďár nad Sázavou II.

Program začíná v pátek 25. května, a to v bazilice Nanebevzetí Panny Marie od čtvrt na šest večer mší svatou pro děti. Od šesti hodin bude následovat komentovaná prohlídka nejstarších dochovaných částí kláštera a od sedmi hodin pak začíná kulturně společenské setkání v konventu, kde se bude hovořit o církevních řádech a jejich tradici.

zamek-zdar-letecka-fotografie-z-mikrokopteru-dajcZlatý hřeb programu, na nějž se těší pravděpodobně nejvíce obyvatel města, je samotná akce „Otevřené zahrady“. Jejich brány se veřejnosti otevřou v sobotu 26. května od třinácti hodin. Lidé si potom budou moci prostory prohlížet až do šesti hodin večer. Během dne na ně čeká také několik hudebních vystoupení. Den pak zakončí v osm hodin večer svatodušní vigilie v rajské zahradě kláštera. Rovněž v neděli 27. května mohou zájemci vyrazit do zámeckých zahrad. Kromě nich budou od jedenácti do osmnácti hodin přístupné i všechny expozice zámku. To vše zpestří opět hudební vystoupení a výstava fotografií ve farní galerii. Po celý víkend bude navíc připravena na prvním zámeckém nádvoří prezentace hospodářství Kinský Žďár a tamních dobrovolných hasičů. Vstupné na oslavy významného výročí kláštera bude dobrovolné. V případě nepřízně počasí se akce uskuteční v krytých prostorách zámku. (zp)

Foto: Letecká fotografie z RC mikrokopteru