Rainbow page separator

Žďár podepsal smlouvu s Chustem, čtvrtým partnerským městem

Neděle, 29. Říjen 2017

Žďár nad Sázavou / Čtvrtým partnerským městem Žďáru nad Sázavou se 27. října stal Chust, okresní město ležící v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Právě s touto částí Ukrajiny, kdysi Podkarpatskou Rusí, která před druhou světovou válkou patřila k Československu, pojí Kraj Vysočina už deset let trvající spolupráce. „Vedle spolupráce v oblasti školství, kultury, sportu, případně jednotlivých podniků v obou městech se těšíme především na setkávání konkrétních lidí, Žďáráků, s konkrétními lidmi z Chustu,“ uvedl u příležitosti podpisu smlouvy žďárský starosta Zdeněk Navrátil.
Starosta Chustu Volodymyrij Pavlovič Kaščukov poukázal právě na společnou historii, kdy před druhou světovou válkou byl Chust, aktuálně zhruba osmadvacetitisícové okresní město, součástí Československa. „Máme společnou minulost, a jak říkala moje matka, tak při Československé republice byla nejvyšší úroveň demokracie právě u nás v Chustu. Je pro mě velmi příjemné říct, že u nás ve městě jsou objekty, které byly postaveny ještě panem Masarykem, a některé z těch objektů stále naši občané používají,“ řekl starosta Chustu.
Mimo nejnovějšího Chustu pojí Žďár mezinárodní družba také s belgickým Flobecqem, francouzským Cairanne a německým Schmöllnem.