Rainbow page separator

Žďárští profesionální hasiči zvou na nábor dárců kostní dřeně

Středa, 4. února 2026

Žďár nad Sázavou / Na takzvaný nábor hrdinů – dárců kostní dřeně - zvou zájemce z řad veřejnosti žďárští profesionální hasiči. Odehraje se ve středu 18. února v době od 12 do 17 hodin ve žďárské Knihovně Matěje Josefa Sychry, případně rovněž ještě v Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí.

Jako výhledoví dárci kostní dřeně se mohou do registru hlásit lidé ve věku od 18 do 35 let s hmotností vyšší než 50 kilogramů a dobrým zdravotním stavem, tedy bez prodělání závažného onemocnění v minulosti a jakékoliv trvalé medikace s výjimkou antikoncepce u žen nebo léků na sezonní alergie.

Transplantace kostní dřeně je pro pacienta trpícího poruchou krvetvorných buněk nezřídka jedinou záchranou. Navyšování počtu možných dárců v registru je nutné z důvodu, že pro každého čtvrtého pacienta se vhodný dárce nenajde.