Rainbow page separator

Zdravotníci zjišťují, zda mají protilátky proti koronaviru

Pondělí, 30. Listopad 2020

Nové Město na Moravě / Test, díky kterému zjistí, jak jsou na tom s protilátkami proti viru SARS-Cov-2 způsobujícímu onemocnění COVID-19, mohou podstoupit zaměstnanci novoměstské nemocnice. Dozví se, zda jejich organismus přišel v minulosti do kontaktu s virem SARS-CoV-2. Náklady spojené s testováním zaměstnanců nemocnice uhradí ze sponzorského daru ve výši 100 tisíc korun, který poskytla žďárská divize Vodárenské akciové společnosti (VAS). „Nabídka je opravdu velkorysá a přišla ve chvíli, kdy jsme našim zaměstnancům testy na určení protilátek proti viru chtěli nabídnout. Jsme moc rádi, že můžeme sponzorský dar od Vodárenské akciové společnosti na tyto testy použít,“ uvedla ředitelka nemocnice Věra Palečková.

Nápad využít dar právě pro testování zaměstnanců na protilátky proti koronaviru se líbil i dárcům. „Zdravotníci jsou v první linii a jejich pomoc může potřebovat každý z nás. Proto je logické, že pokud jim testy mohou zajistit potřebnou psychickou pohodu, je to krok správným směrem,“ sdělil ředitel VAS ve Žďáře nad Sázavou Karel Fuchs.

O dobrovolné testy je mezi zaměstnanci, kterých je zhruba tisícovka a od začátku druhé vlny jich onemocněly dvě stovky, zájem. „Testujeme druhý týden, denně vyšetříme okolo osmdesáti lidí. Dá se předpokládat, že o test projeví zájem zhruba 70 až 80 procent našich zaměstnanců, možná víc. Od kolegů, kteří už test podstoupili a znají výsledky, mám informaci, že jim test dal jakýsi vnitřní klid. Jsou rádi, že se mohli dozvědět, zda nemoc prodělali, či nikoli. Onemocnění COVID-19 může totiž probíhat bez jakýchkoli příznaků, nebo jen s mírnými, které člověk nemusí považovat za významné,“ přiblížila mluvčí nemocnice Tamara Pecková. V průběhu prosince hodlá novoměstská nemocnice tento test nabídnout i samoplátcům.