Skály, Štarkov, den otevřených dveří
Rainbow page separator

Zřícenina hradu Skály zve na Den otevřených dveří

Středa, 24. Září 2014

Zřícenina hradu Skály (Štarkov)

V sobotu 27. září čekají návštěvníky a milovníky historie opět čtyři komentované prohlídky na zřícenině hradu Skály.

Už naposledy se otevřou jeho imaginární dveře. Archeologický výzkum šlechtického sídla, které stálo na výsluní pouhých šedesát let, je u konce. „Je to v pořadí už pátý Den otevřených dveří na hradě Skály a je současně i poslední. Dvacetiletý archeologický výzkum končí,“ potvrdil archeolog Ludvík Belcredi.

Dlouholetá práce na postupném odhalovaní četných tajemství minulosti skončila. Přestože hrad Skály nepatřil mezi nejvýznamnější šlechtická sídla, jeho historie je velmi zajímavá. Počátky hradu jsou spojeny s moravským šlechticem Archlebem ze Stařechiovic. Po smrti jeho syna Erharta psaného ze Skal, se stal držitelem sídla Puška z Kunštátu, který tam měl svou loupežnou družinu. Poslední éra hradu začala po bitvě u Lipan, kdy na místo přišla velká skupina takzvaných „sirotků“. Ta tam dožila až do úplného konce.

Zřícenina hradu Skály (Štarkov)Dlouholetý archeologický výzkum se z centra hradu postupně přesouval do předhradí. Ani to nebylo na unikátní nálezy skoupé. „Objevili jsme toho hodně, našli jsme vápenku, tábor, který si tam zbudovali husité v posledních letech existence hradu, předsunuté opevnění, stavební objekty z doby budování hradu, doklady o obléhání a další. Je toho opravdu mnoho,“ popsal Ludvík Belcredi.

Den otevřených dveří na hradě Skály je naplánován na 27. září. V 10, v 11 ve 13 a ve 14 hodin se mohou návštěvníci těšit na komentované prohlídky. „Jako v předchozích letech, také tentokrát jim poskytneme spoustu zajímavých informací o historii tohoto místa i o dvacetiletém archeologickém výzkumu. A navíc uvidí ukázku středověkého vojenského ležení. Návštěvníci si jej budou moci projít a prohlédnout,“ prozradil Ludvík Belcredi.

Trochu problematické to tentokrát budou mít lidé, kteří budou chtít na Den otevřených dveří na hradě Skály přijet ze směru od Jimramova. Od 22. září až do 19. října je totiž na silnici vedoucí na Nový Jimramov hlášena objížďka. „Objízdná trasa povede přes Borovnici a Javorek,“ informoval starosta Jimramova Josef Homolka.