Rainbow page separator

Zvířata u Sněžného zabil karbofuran, policie hledá traviče

Neděle, 3. Březen 2019

Sněžné / Hejno devíti vran šedých usmrtil travič na začátku ledna u Sněžného v CHKO Ždárské vrchy. Mrtvé ptáky našli místní obyvatelé, kteří informovali policii. Následná laboratorní analýza ukázala, že vrány otrávil nervový jed karbofuran. Správa Chráněné oblasti Žďárské vrchy požádala o prohledání lokality terénní jednotkou České společnosti ornitologické.
„Poblíž místa, kde se našly vrány, jsme dohledali zbytek zřejmě ryby a o 200 metrů dál v potoce mrtvou vydru. I u nich analýza prokázala karbofuran,“ okomentovala nálezy psovodka Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické.
Karbofuran je extrémně silný a nebezpečný i pro člověka. Oběť po jeho požití umírá v křečích za plného vědomí udušením. Jeho používání i skladování je v Evropské unii zakázáno od roku 2008. Oběťmi travičů se stávají často vzácní a kriticky ohrožení dravci. Kvůli umisťování nástrah ve volné přírodě však patří k potenciálním obětem i mnoho dalších zvířat včetně psů, kteří jsou na vycházce s majitelem.
Případy otravy zvířat karbofuranem jsou nyní hlášeny i z jiných částí republiky, například z Plzeňska nebo východních Čech, na jejich objasňování pracuje policie.