Rainbow page separator

Zvony na Zelené hoře začnou vyzvánět až příští rok

Neděle, 11. Říjen 2015

Zelená hora Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou / Na příští rok je plánováno požehnání a zavěšení nových zvonů, které byly vyrobeny pro poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře – památku UNESCO. Tři nové zvony byly v dílně zvonařského mistra Petra Rudolfa Manouška ze Zbraslavi odlity v září. Ponesou jména českých a moravských patronů – svatý Cyril a Metoděj, svatý Vojtěch a svatá Zdislava. Původně bylo předpokládáno, že zvony na Zelenou horu přibudou ještě letos.
Taktéž předchozí zvony, které byly zrekvírovány za druhé světové války, byly dílem firmy Manoušek. Na pořízení zvonů, které se na Zelenou horu vrátí po tři čtvrtě století, farnosti rovněž přispěli dárci, podpořila je například společnost ŽĎAS i žďárská radnice.
V areálu kostela svatého Jana Nepomuckého původně bývalo pět zvonů, ale po požáru v roce 1784 a provizorní opravě objektu mohly být instalovány jenom tři. Zvony ze Zelené hory byly zrekvírovány za první světové války, další tři pak byly odlity v roce 1926. „Zachovala se dokumentace k těmto zvonům, takže víme, že jeden z nich se jmenoval svatý Cyril, byl laděný jako A2 a vážil 37 kilogramů. Svatý Metoděj o hmotnosti 57 kilogramů byl laděný do G2. U třetího zvonu se nezachovalo jeho jméno, ale byl laděný v tónu C3,“ připomněl historii předešlých zvonů, které padly za oběť potřebám druhé světové války, duchovní žďárské „zámecké“ farnosti Vladimír Vojtěch Záleský.

Foto: Jana Ševčíková