Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře jednou z nejvýznamnějších barokně gotických staveb světového významu. Objekt se nachází na samém okraji v severozápadní části města a města je dobře viditelný z většiny příjezdových cest do Žďáru.
Parkování je možné přímo u kostela, kde se nachází ale pouze několik parkovacích míst. Doporučujeme zaparkovat u nedalekého zámku. Z parkoviště od zámku cestou na Zelenou horu uvidíte barokní most a rybníky Konventský a Branský. Můžete také zvolit některý z okruhů (A,B) naučných stezek kolem Zelené hory. Navštívíte tak zajímavá místa v okolí zámku a Zelené hory. Na naučné stezce – okruh A uvidíte Barokní most, Bránský rybník, Hospodářský dvůr Lyra a Dolní hřbitov. Naučná stezka – okruh B vede přes přírodní památku Louky u černého lesa, zámek ve Žďáře nad Sázavou a Poutní kostel na Zelené hoře.
Zelená hora – památka UNESCO
Areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého byl pro svou jedinečnost zařazen roku 1994 mezi památky zapsané do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. K samotnému zápisu došlo v prosinci 1994 v Phuketu v Thajsku.
Památku lze také považovat za největší dílo a duchovní odkaz geniálního českého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla.
O historii a vzniku poutního kostela se dozvíte v článku: POUTNÍ KOSTEL SV. JANA NEPOMUCKÉHO NA ZELENÉ HOŘE
Další odkazy na články o potním kostelu sv. Jana Nepomuckého na Žďárském průvodci: Zelená hora (články)
Pouť na Zelené hoře
Jak už název této památky napoví, byl kostel vystavěn jako poutní. Tedy místo, kde se v určitou roční dobu shromažďovali poutníci z blízkého i vzdáleného okolí. Jako dominanta vystavěná na kopci je dobře viditelná a tedy výborný orientační bod pro příchozí poutníky. Prostranství mezi kostelem a ambitem, nazývané Pole poutníků dokázalo pojmout velké množství poutníků. Samotný ambit pak posloužil jako útočiště při nepřízni počasí.
Již od roku 1803 poutě na zelené hoře probíhají každoročně. Podle dochovaných zpráv z roku 1908 se v areálu o pouti 15. a 16. května sešlo několik tisíc lidí. Sláva žďárských poutí nepohasla ani v meziválečném období (1918-1939). V 80. letech 20. století byly poutě ze Zelené hory přesunuty kvůli dopravě na jednu z částí města Žďáru zvanou Bouchalky. Dnešní žďárská pouť je druhá největší v ČR (největší je pouť Matějská v Praze).
Svatojánská pouť ve Žďáře se koná vždy první neděli po 16. květnu. Bohoslužby o pouti se konají zpravidla od čtvrtka do neděle.
Otevírací doba – kostel sv. Jana Nepomuckého
leden – březen: zavřeno***
duben: sobota, neděle** – otevřeno od 9:00 do 17:00*
květen – září: pondělí až neděle a svátky – otevřeno od 9:00 do 17:00*
říjen: sobota, neděle** – otevřeno od 9:00 do 17:00*
listopad – prosinec: zavřeno***
* poslední prohlídka v 16 hodin
** v ostatní dny jsou prohlídky možné pro předem objednané skupiny
*** v těchto měsících jsou prohlídky možné pouze pro předem objednané skupiny.