Rainbow page separator

Novoveselské ženy s obchvatovou šálou míří do knihy rekordů

Pondělí, 2. listopadu 2020

Nové Veselí / Vytvořit český rekord se podařilo pletařkám z Nového Veselí s jejich obchvatovou šálou. Vzhledem k epidemiologické situaci a platným vládním restrikcím se její pokládání na nový silniční obchvat muselo obejít bez přítomnosti veřejnosti, doprovodného programu a jen s minimem účastníků. V předposledním říjnovém týdnu rozvinulo deset dobrovolníků více než pět kilometrů dlouhou pletáž přepravenou v 75 balících na trase v té době ještě nezprovozněné2eré dámy upletly navíc, ještě zbylo.
Šálu v délce budoucího obchvatu začaly ženy z Nového Veselí plést v srpnu roku 2015, kdy o realizaci přeložky frekventované krajské silnice II/353 spojující Žďár s Jihlavou, která odvede tranzitní dopravu z Nového Veselí a Budče, i po dlouhých letech stále ještě nebylo rozhodnuto. Své dílo dokončily loni na podzim. V průběhu pletení, kdy už bylo jasné, že obchvat skutečně vznikne, se pletařky rozhodly, že hotovou šálu rozloží po trase nové silniční přeložky, jednotlivé kusy sestehují a současně se tak pokusí o rekord, který by byl zaznamenaný v České knize rekordů.
Pět kilometrů asi dvacet centimetrů široké pleteniny je nyní volně k použití. „Několik žen projevilo zájem o pár metrů šály a další z možností jejího následného využití je například vytvoření jednoduchého sedáku či polštáře. Stačí k tomu pár metrů smotaných do klubka a látka, ze které se ušije potah,“ sdělila za novoveselské pletařky Jitka Kalasová.