Rainbow page separator

Jarmila Ptáčková vyměnila obchod za dílnu: Nikdy jsem toho nelitovala, říká dnes

Čtvrtek, 28. dubna 2022

Bezmála sedm let pracuje Jarmila Ptáčková ze Žďáru nad Sázavou v polničské společnosti CECHO – BOHUMIL CEMPÍREK s.r.o. Původní profesí prodavačka je jednou z těch, která potvrzuje, že používané sousloví ‚rodinná firma s přátelskou atmosférou‘ CECHU přesně odpovídá.
„Nastoupila jsem jako operátorka výroby do lisovny, dnes tam pracuji jako směnová parťačka a mám na starosti dvanáct lidí,“ popisuje  Jarmila Ptáčková svoje pracovní zařazení ve fi rmě, která je zákazníkům schopna zajisti t komplexní služby od konstrukce vstřikovacích forem a jejich výroby až po dodávku plastových výlisků. Pojem rodinná firma v tomto případě neznamená pouze to, že v jejím vedení jsou rodinní příslušníci, ale také skutečnost, že atmosféra ve společnosti je domácká – lidé se navzájem znají a není výjimkou, že v CECHU na
různých pozicích pracuje několik členů jedné rodiny.

Jak jste se dostala právě do CECHA?
Původně jsem vyučená prodavačka a prodávala jsem celkem pětadvacet let. Práce mě bavila, i když je časově náročná, protože prodavačky jsou v zaměstnání i o víkendech a svátcích, ale finanční ohodnocení bylo tehdy naprosto neodpovídající. Prostě to už nešlo, takže jsem se rozhodla zkusit něco lépe placeného. Dozvěděla jsem se o CECHU, měla se možnost podívat i do provozu a nakonec jsem si řekla, že to zkusím. Je pravda, že z práce v továrně jsem měla trochu obavu, protože jsem s ničím podobným neměla zkušenosti , ale bylo to zbytečné. Nastoupila jsem jako operátorka ve výrobě k lisu, a protože mě práce začala bavit, časem jsem dostala nabídku postoupit na směnovou předačku.

Co vaše práce obnáší?
Mám pod sebou na směně dvanáct lidí, kterým rozděluji práci, řeším problémy s výrobou, kontroluji a doplňuji dokumentaci, zaučuji nové zaměstnance na strojích a učím je jak včas odhalit případnou chybu, protože plastové výlisky musí být naprosto přesné. Dělám všechno, co je právě třeba, aby výroba na směně plynule jela, a v podstatě jsem taková „zprostředkovatelka“ – předávám zaměstnancům informace ze strany vedení firmy. Ale když je potřeba, také sednu ke stroji. Po téměř sedmi letech už můžete bilancovat – měnila byste? Myslím, že už ne. Jsem spokojená, je to čistá práce v teple, dobře ohodnocená, není jednotvárná a jsem hodně v pohybu, což mi vyhovuje. Osobně si myslím, že nejdůležitější je komunikace, to je zárukou pohody na pracovišti , od které se odvíjí i výkon a kvalita odvedené práce. Když se někomu něco nezamlouvá, je nezbytné, abychom si věc na rovinu vyříkali a počínající problém hned vyřešili. CECHO se navíc prezentuje jako rodinná firma, a to se podle mé zkušenosti týká i přístupu k zaměstnancům. Není tak úplně běžné, že se někdo z vedení přijde dělníka zeptat, jestli je ve firmě spokojený…

V CECHU pracuje hodně žen – jak se dá třísměnný provoz skloubit třeba s péčí o malé děti ?
Je možné si vybrat směny podle individuální potřeby a stejně tak si maminky mohou upravit pracovní dobu – například podle provozní doby mateřské školky. Ale domluvit se dá všechno, třeba když žena potřebuje s dítětem k lékaři nebo si něco vyřídit, třeba na úřadech a podobně. Ženy většinou pracují právě v lisovně, muži pak hlavně v nástrojárně, jako doplňovači materiálu a ve skladu.

Mají zaměstnanci k dispozici také nějaké firemní výhody?
Můžeme využívat různé bonusy, jako jsou třeba volné vstupy do bazénu, sauny nebo fitness, máme také příspěvek na penzijní nebo životní pojištění. Mezi zaměstnanci jsou také oblíbené firemní akce, chodíme třeba společně na bowling, jezdíme na kolech nebo grilujeme prase.
Dětem zaměstnanců je možné zajistit placené středoškolské praxe i různé studentské brigády.

Aktuální pracovní nabídky firmy CECHO zde: https://www.cecho.cz/cs/kariera