Rainbow page separator

Kraj se počtvrté pokouší prodat areál na Buchtově kopci

Středa, 21. Říjen 2015

Budova léčebny Bůchtův kopec, Sněžné

Daňkovice / V pořadí už čtvrtý pokus o prodej areálu někdejšího sanatoria na Buchtově kopci v katastru Daňkovic u Sněžného se rozhodli podniknout krajští radní.
Při minulých nabídkách se sice zájemci o koupi komplexu objektů objevili, ale jednání nebyla úspěšná. „Kraj za areál chce dostat nejméně pětatřicet milionů korun,“ konstatovala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.
Rozloha areálu činí šest tisíc metrů čtverečních zastavěné plochy, necelých 18,5 hektaru ostatní plochy, zeleně, lesních pozemků a komunikací. Od začátku roku 2012 je komplex budov na Buchtově kopci prázdný.
Sanatorium, které bylo dokončeno v roce 1947, bylo zejména v 50. letech využíváno k léčbě tuberkulózy, později také netuberkulózních plicních onemocnění. V posledních letech před svým uzavřením zařízení sloužilo i jako léčebna dlouhodobě nemocných. Správně patřilo pod novoměstskou nemocnici, bylo však dlouhodobě ztrátové a navíc potřebovalo nákladnou rekonstrukci, takže se kraj coby majitel rozhodl o ukončení provozu.