Rainbow page separator

Mlejnek z Víru začne letos klapat ve středu 2. května

Pondělí, 30. Duben 2018

Nové Město na Moravě / Mlýnek na dvoře novoměstského Horáckého muzea letos poprvé začne klapat ve středu 2. května v 17 hodin. Mlejnek z Víru budou tentokrát otevírat skřítkové a víly z tanečního oboru novoměstské základní umělecké školy.
Unikátní soubor vyřezávaných postaviček, které se pohybují pomocí systému táhel poháněných vodním kolem se od středy bude opět spouštět denně každou půlhodinu až do září. Vírský mlejnek v minulém století postavil na potoce ve Víru na Bystřicku tamní obyvatel Vincenc Navrátil. Původní mlýnek čítal nejdříve jen několik dřevěných figurek, které rozpohybovala síla vodního proudu. Jejich počet byl autorem, seřizovačem tkalcovských stavů, v průběhu let rozšiřován, přibyla silnější pohonná jednotka i další dřevěné postavy, takže nakonec jich bylo asi sedm desítek. Po smrti zhotovitele dědicové technickou památku věnovali Horáckému muzeu. Tam je uložena, přičemž na dvorku v sezoně klape její přesná replika.
Ve středu 2. května se kromě Mlejnku z Víru otevře také Strašidelné podzemí ve sklepeních Horáckého muzea. Celou středu bude zájemcům přístupné zdarma, a to každou půlhodinu, přičemž kapacita jedné prohlídky je nejvíce patnáct osob. Pracovníci muzea proto doporučují, aby návštěvníci 2. května do podzemí raději přišli už v průběhu dne, ještě před otevíráním mlýnku, kdy se v muzeu shromáždí velký počet lidí.