Rainbow page separator

Myslivci vyrazí do lesů, budou letos poprvé sčítat zvěř

Středa, 30. Leden 2019

Žďársko / V sobotu 2. února letos poprvé vyrazí do lesů na Žďársku myslivci, aby na základě pozorování, kontroly stop i dalších znaků výskytu stanovili počet zvěře. Ta se sčítá přímým pozorováním v kombinaci s počtem stop, je ovšem třeba proces opakovat kvůli ověření přesnosti zjištěných údajů. Zvířata migrují, a proto je nutné je sčítat v jeden den, aby nebyla započítána ve více honitbách zároveň.
Myslivci sčítání provádějí pozorováním, kontrolou stop i dalších pobytových znaků, jde jim především o srnčí zvěř, divoká prasata nebo například zajíce. Další sčítání zvěře se pak uskuteční o měsíc později. „Letošní zima se sněhem sčítání zvěře přeje. Přítomnost sněhu totiž zvyšuje přesnost pořizovaných statistik. V průběhu zimy a často i v období nepříznivého jara některé druhy zvěře uhynou. Když máme přehled o počtu jednotlivých druhů, myslivci mohou situaci přizpůsobovat intenzitu lovu, aby počty odpovídaly zákonným limitům,“ vysvětlil krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
Povinnost sčítání zvěře stanoví zákon o myslivosti a pravidelná kontrola stavů je navíc nutná i pro dobré hospodaření v honitbách. „Změny v počtech zvěře v jednotlivých honitbách budou známé začátkem letošního dubna,“ dodal radní.