Rainbow page separator

Netín: Poutní místo obklopené Arnoleckými horami

Čtvrtek, 20. Květen 2010

Až do roku 1714 sahá věhlas Netína jakožto významného poutního místa. 15. srpna, v den slavnosti Nanebevzetí Panny Marie, se ke kostelu scházejí obrovská procesí věřících. Avšak i v době, kdy Netín nežije tradiční poutí, existuje mnoho důvodů, proč tento městys na Velkomeziříčsku navštívit. 2-netin-hrobkaNetín se nachází přibližně dvacet kilometrů od Žďáru nad Sázavou. Vyrazíme-li tam autem, cesta přes Ostrov nad Oslavou by nám měla zabrat pouhých dvacet minut. Do městyse se lze dostat i autobusem, i když bez přestupu jezdí o víkendu jen několik málo spojů.

A co Netín turistům nabízí? Na své si přijmou především milovníci církevních památek. Již zdaleka je totiž viditelná mohutná stavba farního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ten byl původně vystavěn v gotickém stylu, a to již ve 13. století. V 15. století byl svatostánek opevněn a poté byl k němu přistavěn i pozdně gotický presbytář. Později prošel kostel barokní přestavbou. Věž vysoká 31 metrů byla vybudována v roce 1780. Vydáme-li se již ke kostelu, není to odtud daleko k další netínské památce. Na kopci nad městysem stojí hrobka rodiny Lobkowitzů s kaplí – vede k ní křížová cesta. Ti, kteří své auto zaparkují na návsi nebo tam vystoupí z autobusu, pak určitě neminou bez povšimnutí sochu Jana Nepomuckého.

4-netin-blizkovTuristům bažícím spíše po túře přírodou nabízí okolí Netína – Arnolecké hory, také množství možností. Jednou z nich je vypravit se na Dědkovskou horu (694 m.n.n). Vrcholek je vzdálený zhruba pět kilometrů od Netína a lze se k němu snadno lesy i loukami dostat po zelené turistické značce přímo z Netína. Na Dědkovské hoře se tyčí mohutný kříž a je tam také umístěna vrcholová kniha.  Ti, kterým se poté nechce vracet do městyse stejnou cestou, mohou z vrcholku vyrazit po žluté značce do asi čtyři kilometry vzdálené vesnice Blízkov. Tam stojí za zhlédnutí mimo jiné i kaple Panny Marie Bolestné.

Z Blízkova je to pak do Netína necelé čtyři kilometry, ovšem po silnici. Ta ale naštěstí není příliš frekventovaná a vede krásnou krajinou.