Rainbow page separator

Obnova poutního kostela získala Zlatou jeřabinu a nejvíc hlasů

Pátek, 20. května 2022

Žďár nad Sázavou / V 18. ročníku krajské ankety Zlatá jeřabina v kategorii péče o kulturní dědictví mezi dvaceti nominovanými počiny zvítězila loni dokončená obnova poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na žďárské Zelené hoře. Ta současně obdržela i absolutně nejvyšší počet hlasů veřejnosti. Na třetím místě v této kategorii pak skončila rovněž aktivita ze žďárského okresu v podobě renovace velkobítešské hasičské stříkačky DS 16 z roku 1950.
Při stavebních pracích na Zelené hoře mimo jiné došlo k doplnění stávající dochované podlahy kostela o repliky dlažby, aby vypadala jako před staletími, přičemž počin si vysloužil i mimořádné čestné uznání náměstka hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Romana Fabeše za významný přínos v oblasti hmotného kulturního dědictví. V kategorii kulturní aktivita ve Zlaté jeřabině 2021 zvítězila nová expozice v třebíčském větrném mlýně na Kanciborku.
V každé z obou soutěžních kategorií ankety – kulturní aktivita i péče o kulturní dědictví – si zástupci realizace vítězných počinů rozdělí šedesát tisíc korun. Slavnostní vyhlášení výsledků se odehraje 6. června v prostorách kláštera v Nové Říši.