Žďársko, zdarsko, aktuality, čejky, ornitologové
Rainbow page separator

Ornitologové chtějí monitorovat čejky

Úterý, 21. Květen 2013

cejka-chocholataŽďársko / Zhruba kolem čtyřiceti hnízdišť čejky chocholaté se nachází na Žďársku. Výskyt tohoto ptáka na území ČR mapuje Česká společnost ornitologická, která vyzývá veřejnost, aby se do mapování míst výskytu čejky chocholaté také zapojila. Stav populace dříve běžného ptačího druhu se za posledních třicet let snížil o devadesát procent. „Mláďata se naučí létat zhruba za sedm týdnů. Čejky hnízdí na zemi, takže je ničí jak predátoři, tak i zemědělská technika,“ sdělil Jaromír Čejka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy ve Žďáře nad Sázavou.

„Úbytek čejek způsobuje řada faktorů, například mizení vhodných hnízdišť kvůli úbytku vody v krajině, dále jarní zemědělské práce a ničení hnízd i mláďat divokými prasaty a krkavcovitými ptáky,” upřesnil Jiří Šafránek, místopředseda Moravského ornitologického spolku.

Ornitologové chtějí s pomocí veřejnosti získat informace o hnízdištích a v nejvýznamnějších lokalitách podpořit přežívání čejčích mláďat úpravou hospodaření. „Cílem je vytvořit na části pole, kde čejky umisťují svá hnízda, optimální podmínky a umožnit ptákům úspěšné vyvedení mláďat,“ vyjádřil se Václav Zámečník, zemědělský koordinátor České společnosti ornitologické. Do mapování čejčích hnízdišť se dá zapojit prostřednictvím www.birdlife.cz/cejka.cz.