netopýr
Rainbow page separator

Při kácení starých stromů dejte pozor na netopýry

Sobota, 13. Prosinec 2014

Žďársko / Na chráněné netopýry zimující v dutinách starých stromů, kteří by mohli zahynout při aktuálním kácení dřevin, upozorňuje krajský odbor životního prostředí.
„Některé druhy netopýrů zimu přežívají v jeskyních, štolách a podobně a s těmi v našem kraji nemáme v období takzvaného vegetačního klidu větší problémy. Jiné druhy však tvoří zimní kolonie v dutinách starých stromů,“ uvedla Dana Vacková z krajského odboru životního prostředí a zemědělství.
Pokud taková netopýři kolonie není odhalena včas, pak při kácení stromů mohou netopýři zahynout. Často jsou totiž již ve stavu hibernace, kdy mají snížený tep a také teplotu až na 1° C a nejsou se sami schopni přemístit jinam. „V takovém případě je třeba kolonii ochránit tím, že se ponechá větší torzo stromu s dutinou, ve které kolonie zimuje. Pokud ani toto nelze provést, protože dutina je například ve větvi vysoko na stromě a kolonie je zjištěna až po odřezu, pak je třeba na netopýry nesahat a zavolat do záchranné stanice. V Kraji Vysočina nejlépe do Stanice ochrany fauny v Pavlově u Ledče nad Sázavou, kde se o netopýry postarají odborníci,“ dodala Vacková s tím, že v České republice se vyskytuje přes dvacet druhů netopýrů a všechny jsou chráněny v kategorii silně nebo kriticky ohrožených druhů.