Rainbow page separator

Turisté i letos projdou Žďárské vrchy křížem krážem

Úterý, 11. Duben 2017

Zřícenina hradu Skály (Štarkov)

Nové Město na Moravě / Trasu od pěti do sta kilometrů si budou moci vybrat účastníci putování po Žďárských vrších u příležitosti Dne Země. Už 6. ročník pochodu s názvem Neváhej a choď! se uskuteční v sobotu 22. dubna, organizuje ho společnost Chaloupky ve spolupráci s Horáckým muzeem a Bratrstvem Žďárských vrchů. Start bude v Horáckém muzeu během sobotního rána a dopoledne, na nejdelší stokilometrovou trasu se je nutné vydat už v pátek 21. dubna večer. Cena startovného činí dvě koruny za každý kilometr, na dvě nejkratší trasy se platí 30 korun za osobu.
Kratší trasy provedou turisty, mezi kterými mohou být třeba i rodiče s kočárky, po zajímavých místech Nového Města a jeho nejbližšího okolí. Trasy nad 25 kilometrů vedou na některé vrcholy Žďárských vrchů, na místa s pěkným výhledem či ke zřícenině skalního hradu Štarkov. Turisté také navštíví vesnickou památkovou rezervaci v Krátké, kde na ně bude v tamním Ekocentru čekat polévka, kaše a čaj.
Při přípravě tratí se organizátoři snažili, aby byly jiné než loňské, i když v některých úsecích se mohou překrývat.
„Hlavním cílem je dostat lidi do přírody. Připomenout jim, jak je krajina Žďárských vrchů malebná, že pohyb po vlastních nohou je obohacující a mnohdy nás přivede na místo, kam se jinak nedostaneme,“ uvedla Marie Rajnošková ze sdružení Chaloupky.
K doporučené výbavě, a to zejména na nejdelší trasu, patří lékárnička, čelovka nebo baterka s náhradními bateriemi, turistické hole a pojištění.