Rainbow page separator

V adiktologické ambulanci pomáhají nejenom patologickým hráčům

Neděle, 12. Srpen 2018

Nová možnost psychologického poradenství a terapie ve Žďáře nad Sázavou

Žďár nad Sázavou / Od automatů a videoterminálů v hernách směrem k sázení prostřednictvím informačních technologií se posunul problém některých klientů adiktologické ambulance ve žďárském Spektru. Právě ta se věnuje pomoci lidem s různými druhy závislostí. „Sázení je nyní daleko dostupnější, a tím i nebezpečnější. Stačí třeba jen telefon a přístup k platební kartě. Již delší dobu se rozvíjí byznys se sázkami na sportovní utkání, kdy je možné si vsadit nejen na výsledek utkání, ale i na řadu dalších parametrů. A to přímo v průběhu zápasu, kdy je možné uskutečnit nespočet sázek,“ přiblížil vedoucí adiktologické ambulance Josef Soukal. „Člověka tak sázení daleko víc pohlcuje, věnuje mu více času a má našlápnuto nejen k závislosti, ale také k velkým finančním problémům. A ty bohužel často silně zasahují i jeho blízké,“ doplnil Soukal.
Podstatné je, aby si člověk svůj problém se závislostí, který mu často může zničit osobní i pracovní život, uvědomil a především ho chtěl řešit. A nemusí jít jenom o závislost na hazardu. „Pomoc spočívá v terapeutické práci jednou týdně, a to po období, které je pro klienta užitečné. Snažíme se společně podívat na příčiny závislostního chování, neřešíme jen důsledky. Proto je změna u klientů trvalejší,“ uvedla terapeutka Kateřina Koktavá.
Služby adiktologické ambulance provozované Kolpingovým dílem ČR jsou bezplatné a dostupné nejen ve Žďáře, ale i v Bystřici nad Pernštejnem. Do ambulance se může objednat i blízký člověka, jenž řeší obtíže se závislostí.