Rainbow page separator

V nemocnici začnou v srpnu vyšetřovat oči na novém tomografu

Neděle, 29. Červenec 2018

Nové Město na Moravě / Vyšetření očí na optickém koherentním tomografu (OCT) od začátku srpna pacientům nabídne novoměstská nemocnice. Přístroj, který vyjde na 1,85 milionu korun, umožňuje zjistit mnohem podrobnější informace o stavu sítnice a jejích jednotlivých vrstvách než dosavadní vyšetřovací metody.
„OCT je neinvazivní nekontaktní zobrazovací diagnostická metoda využívaná k zobrazení řezů sítnicí s vysokou rozlišovací schopností. Používá se k diagnostice makulárních onemocnění, jako je věkem podmíněná makulární degenerace, diabetický makulární edém, ale také ho využijeme při cévních příhodách, glaukomu a nádorových onemocnění oka,“ vysvětlila využití nového přístroje vedoucí lékařka očního oddělení Eva Pačisková. „Vyšetření je nebolestivé, velmi rychlé, trvá několik minut, a je velmi efektivní. V současnosti patří k základním diagnostickým metodám. V rámci Kraje Vysočina jsme posledním očním oddělením, které touto metodou dosud nedisponuje,“ doplnila lékařka.
Protože vyšetření pomocí optického koherentního tomografu není hrazeno zdravotními pojišťovnami, pacienti si ho musejí platit sami. Předpokládaná cena vyšetření je 300 korun za jedno oko a 500 korun za obě oči. „Zdarma toto vyšetření nabídneme pacientům v rámci oslav 80. výročí založení nemocnice při Dni otevřených dveří, který se uskuteční v areálu 22. září mezi devátou a dvanáctou hodinou,“ sdělila mluvčí nemocnice Tamara Pecková.