Rainbow page separator

Žďár věnoval partnerskému Chustu sto tisíc korun na školství

Středa, 4. Červenec 2018

Žďár nad Sázavou / Finanční dar ve výši sto tisíc korun ukrajinskému partnerskému městu Chust schválili ve Žďáře. Tento dar je vázán využitím při zabezpečení vzdělávacích potřeb ve školských zařízeních v tomto ukrajinském městě.
Chust, okresní město ležící v Zakarpatské oblasti Ukrajiny, je v pořadí čtvrtým partnerským městem Žďáru nad Sázavou, k podpisu smlouvy došlo loni v říjnu. Zájmem je zejména spolupráce v oblasti školství, kultury, sportu, případně jednotlivých firem v obou městech a rovněž i setkávání konkrétních lidí.
Na podzim tak do Žďáru přijede dvacítka ukrajinských dětí s pedagogickým doprovodem, a protože to bude v době oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa, bude návštěva rovněž spojena s připomínkou společné etapy historie České republiky a Ukrajiny.
V Chustu se dodnes nacházejí objekty, které tam byly vybudovány po roce 1918 v době „první republiky“, kdy byla Ukrajina součástí Československa. Jde o takzvanou Masarykovu kolonii, což byly obytné domy pro zaměstnance československé státní správy, a budovy železničního nádraží, bývalé okresní nemocenské pojišťovny a někdejšího státního reálného gymnázia.