Rainbow page separator

Žďárská radnice připravila anketu o tradici síťování

Středa, 18. Březen 2015

Žďár nad Sázavou / Další z anket zaměřených na průzkum veřejného mínění obyvatel města připravila žďárská radnice. V březnové anketě jde o tradici síťování, se kterým se spojena i osobnost Vavřína Krčila (1895 – 1968), který ve Městě Žďár ve 20. letech minulého století vynalezl oblíbenou tašku-síťovku.
„Chceme se lidí zeptat, zda by se jim líbilo mít ve městě nějakou trvalou připomínku této tradice,“ informoval žďárský starosta Zdeněk Navrátil.
V anketě zveřejněné ve zpravodaji a na webových stránkách města mohou obyvatelé Žďáru hlasovat od 20. března do 3. dubna, a to zda se jim myšlenka obnovení tradice líbí, či ne, případně jaká nabízená varianta sochy, která by mohla být ve městě umístěna, by se jim líbila nejvíce.
Vavřín Krčil nejdříve obchodoval s vlasovými síťkami, které byly do 20. let 20. století ve velké oblibě – na Horácku bylo domácí síťkování od konce 19. století značně rozšířeno. Později, po nástupu módy krátkých sestřihů a sítěk na vlasy v podobě levné japonské konkurence, vymyslel a začal vyrábět tašky z umělé hedvábné příze – síťovky. Získaly si mezi zákazníky velikou oblibu a Vavřín Krčil síťovky různých typů vyvážel do celého světa. Svůj vynález si nicméně nenechal mezinárodně patentovat, takže po pár letech se „jeho“ síťovky začaly vyrábět i v zahraničí.