Rainbow page separator

Se zájezdovými autobusy se na opraveném parkovišti nepočítá

Neděle, 4. Říjen 2015

Nové parkoviště Zámek Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou / U firmy Tokoz mohou o víkendech po dobu rekonstrukce parkovitě před zámkem parkovat návštěvníci Žďáru. „Dohodli jsme se tak s vedením společnosti, avšak v průběhu pracovního týdne budou muset lidé zaparkovat někde jinde v pochůzkové vzdálenosti,“ uvedl žďárský místostarosta Josef Klement.
Povrch rozšířeného parkoviště má být podle vedení žďárské radnice hotov do závěru roku, pokud práce nezdrží nutný archeologický průzkum. Poté by bylo parkoviště zprovozněno s tím, že na jaře se dokončí úprava povrchů a výsadba zeleně.
Na parkovišti mimo klasická značená místa přibudou i stání pro invalidy, naopak se už nepočítá s nákladními auty a zájezdovými autobusy. „Ostrůvek pro zastávku směrem k parkovišti bude rozšířen tak, aby turisté z autobusů mohli bezpečně nastupovat i vystupovat s tím, že prázdný autobus vždycky odjede zaparkovat jinam,“ přiblížil starosta Žďáru Zdeněk Navrátil. Pokud se radnici podaří dosáhnout shody s majiteli vedlejších pozemků, na silnici směrem od Žďáru by měly být celkem tři přechody pro chodce – jeden před barokním mostem, druhý asi ve středu parkoviště a třetí, nově posunutý o několik metrů dál, než je ten stávající za parkovištěm. „Posunutí musí být kvůli normám, aby přechod nekolidoval se zastávkovým ostrůvkem. Vzhledem k tomu, že tudy chodí také děti do školy, je pro nás nejdůležitější, aby se bezpečně dostaly přes silnici,“ dodal Zdeněk Navrátil.